"Tajemnica nieludzkiej ziemi". Podcast w tonacji noir na 85. rocznicę zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2025 16:58
- Najodpowiedniejsza nazwa dla tej produkcji to chyba mini serial. Tak naprawdę jest to podzielone na 4 odcinki słuchowisko, czytane wspaniałym głosem przez Mariusza Bonaszewskiego - mówił w Dwójce Bartosz Makowski z Agencji Kreacji Projektów Podcastowych Polskiego Radia, współtwórca podcastu "Tajemnica nieludzkiej ziemi".
Tajemnica nieludzkiej ziemi - nowy podcast Polskiego Radia, przygotowany w związku z  85. rocznicą zbrodni katyńskiej
"Tajemnica nieludzkiej ziemi" - nowy podcast Polskiego Radia, przygotowany w związku z 85. rocznicą zbrodni katyńskiejFoto: Grzegorz Lipiński/Polskie Radio

Nowy podcast Polskiego Radia, przygotowany w związku z 85. rocznicą zbrodni katyńskiej, prezentuje historię misji Józefa Czapskiego - wysłannika gen. Władysława Andersa - w głąb ZSRR.

<<< Posłuchaj rozmowy z Bartoszem Makowskim z Agencji Kreacji Projektów Podcastowych PR >>>

"Tajemnica nieludzkiej ziemi" - podcast pełen archiwaliów

- Jego zadaniem było odnaleźć polskich oficerów, po których ślad zaginął wiosną 1940 roku. Dlatego wydawało nam się, że odpowiednią formą dla tej historii będzie klimat trochę w stylu noir, trochę w stylu kryminału. Każdy odcinek to odkrywanie kolejnych tajemnic, nie tylko związanych ze zbrodnią katyńską, ale także z samym Józefem Czapskim - tłumaczył Bartosz Makowski, współautor scenariusza i producent podcastu "Tajemnica nieludzkiej ziemi".

Czytaj także:

Jego twórcy wykorzystali nagrania Archiwum Polskiego Radia, BBC i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Są to nagrania wspomnień samego Józefa Czapskiego, ale też innych bohaterów tego dramatu, m.in. ocalałych ze zbrodni katyńskiej, gen. Władysława Andersa, gen. Władysława Sikorskiego czy rodzin ofiar zamordowanych przez NKWD.

Mord na wielką skalę

Już jesienią 1941 roku, po zajęciu Smoleńszczyzny przez Niemców, Związek Walki Zbrojnej organizował wypady w celu sprawdzenia meldunków o odkrywanych tam dołach śmierci. Nikt nie domniemywał jednak skali mordu. Po ataku III Rzeszy na jej dotychczasowego sojusznika Sowieci stali się najistotniejszym ogniwem sojuszu alianckiego. W 1943 roku, gdy Niemcy zaczęli upubliczniać informacje dotyczące odkryć katyńskich, rozgrywały się decydujące wydarzenia na froncie wschodnim.

Sprawcy wskazani po 50 latach

Pierwsze przyznanie się Sowietów do zbrodni nastąpiło niejako mimochodem po 50 latach jej tajenia. 13 kwietnia 1990 roku (w miesiąc po tym, jak Michaił Gorbaczow został prezydentem Związku Radzieckiego) rosyjska agencja TASS nieoczekiwanie nadała komunikat stwierdzający, że odpowiedzialność za mord ponosi NKWD. Dwa lata później Borys Jelcyn jako prezydent Federacji Rosyjskiej przeprosił Polaków za zbrodnię sowiecką w Katyniu.

Podcast "Tajemnica nieludzkiej ziemi" dostępny jest na platformie podcasty.polskieradio.pl oraz na największych platformach streamingowych (m.in. Spotify i Apple Podcast).

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: Bartosz Makowski (Agencja Kreacji Projektów Podcastowych Polskiego Radia)

Data emisji: 9.04.2025

Godz. emisji: 16.30

pg/kor

Czytaj także

Andrzej Mietkowski: na kłamstwie katyńskim próbowano budować nową historiozofię

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 17:00
- Radio Wolna Europa, Głos Ameryki i BBC to były te rozgłośnie, które mówiły do Polski prawdę o historii i o bieżącym życiu politycznym; prawdę, która w Polsce była objęta zapisem cenzorskim. Od początku nie pozostawiały złudzeń, kto jest sprawcą Zbrodni Katyńskiej, dlatego były tak znienawidzoną kontrpropagandą przeciwko kłamstwu mediów PRL - mówił w Dwójce dziennikarz Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Naszych kolegów nigdzie nie ma". Posłuchaj wspomnień ocalonych z Katynia

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2025 05:47
- Nadchodziły listy z kraju z zapytaniami o jeńców, którzy nie znajdowali się w naszym obozie. Gdy pytaliśmy enkawudzistów, dlaczego ci jeńcy nie piszą [listów], odpowiadali, że pewnie dlatego, że nie chcą pisać – wspominał na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w 1963 roku gen. Jerzy Wołkowicki, jeden z nielicznych Polaków, którzy przeżyli zbrodnię katyńską. 
rozwiń zwiń