Korek Bojanowski o filmie "Utrata równowagi"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2025 17:40
Korek Bojanowski - scenarzysta, producent, filmoznawca i reżyser. Jego głośny pełnometrażowy debiut - "Utrata równowagi" - prezentowany był m.in. podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył cztery nagrody. 
Pełnometrażowy debiut Korka Bojanowskiego pt. Utrata równowagi prezentowany był m.in. podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na zdjęciu kadr z filmu.
Pełnometrażowy debiut Korka Bojanowskiego pt. "Utrata równowagi" prezentowany był m.in. podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na zdjęciu kadr z filmu. Foto: mat.pras.

Film "Utrata równowagi" został nagrodzony: Wyróżnieniem Jury (dla Nel Kaczmarek, odtwórczyni głównej roli), Wyróżnieniem za debiut reżyserski lub drugi film, Nagrodą Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych Don Kichot i Złotym Klakierem - nagrodą Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu. 

<<< Posłuchaj rozmowy z Korkiem Bojanowskim

"Robiliśmy wszystko na sto procent"

- Tworząc ten film, nie zastanawialiśmy się, gdzie będzie pokazywany i jaki będzie jego odbiór. Zebrała się po prostu grupa ludzi, którzy bardzo chciała robić film wspólnie. Od samego początku była między nami energia i robiliśmy wszystko na sto procent. Przeszliśmy cały proces z pasją, w skupieniu i z dużym szacunkiem do prac filmowych. W rozmowach poruszaliśmy temat, że robimy kino kameralne i inicjacyjne - mówił podczas rozmowy w radiowej Dwójce. 

"Utrata równowagi" 

Obraz otrzymał też Nagrodę im. Janusza "Kuby" Morgenstern PERSPEKTYWA i Nagrodę Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii "Film. Fabuła". 

Akcja filmu rozgrywa się w środowisku młodych aktorów i opowiada - między innymi - o przemocy w szkołach artystycznych: "Mimo że Maja poświęciła aktorstwu całe swoje życie, nie wierzy w siebie i swoje możliwości. Uważa, że jest w tej większości studentów, którzy nie znajdą pracy po szkole teatralnej. Chce rzucić szkołę aktorską i spróbować sił na marketingu i zarządzaniu.

Wszystko zmienia się, gdy na jej drodze staje znany reżyser. Charyzmatyczny mężczyzna ma przygotować ze studentami przedstawienie dyplomowe. Dając Mai główną rolę w sztuce "Lady Makbet" zaskakuje wszystkich, ale też przywraca dziewczynie nie tylko miłość do aktorstwa, ale i wiarę w siebie. Jednak z czasem Maja boleśnie się przekonuje, że reżyser manipuluje nie tylko jej uczuciami, ale również relacjami i aspiracjami pozostałych młodych aktorów. Wkrótce okaże się, że to nie przedstawienie dyplomowe będzie głównym celem Mai, ale zdemaskowanie prawdziwej natury wykładowcy".

Film wejdzie na ekrany kin 9 maja 2025 roku.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Monika Zając

Gość: Korek Bojanowski (scenarzysta, producent, filmoznawca i reżyser)

Data emisji: 29.04.2025

Godz. emisji: 16.30

zch/k

Czytaj także

45. Warszawskie Spotkania Teatralne

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 17:00
W maju startuje 45. odsłona Warszawskich Spotkań Teatralnych – jednego z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Przez dwa tygodnie w Teatrze Dramatycznym będziemy mogli zobaczyć kilkanaście spektakli teatralnych, którym towarzyszyć będą spotkania z twórcami, warsztaty, a także koncerty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawid Runtz - pierwszy dyrygent Sinfonieorchester Liechtenstein

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2025 18:01
W 2016 roku ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie Antoniego Wita. Kształcił się także u Jormy Panuli, Jacka Kaspszyka i Riccardo Mutiego. Brał udział w Festiwalu Tanglewood w Stanach Zjednoczonych, organizowanym przez Boston Symphony Orchestra. Współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Dawid Runtz od 2026 będzie pełnić funkcję pierwszego dyrygenta Sinfonieorchester Liechtenstein.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrygent, który zamienia dźwięki w złoto. Christoph Eschenbach i jego biografia

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2025 13:24
Christoph Eschenbach jest powszechnie ceniony zarówno jako dyrygent, jak i pianista. Jest laureatem najważniejszych nagród za osiągnięcia, a teraz także bohaterem biografii. Ta ukazała się właśnie na niemieckim rynku wydawniczym, o czym Christoph Eschenbach opowiedział w Dwójce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Holewińska o 45. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Rozmawia Adam Suprynowicz

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 16:30
W maju startuje 45. odsłona Warszawskich Spotkań Teatralnych – jednego z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Przez dwa tygodnie w Teatrze Dramatycznym będziemy mogli zobaczyć kilkanaście spektakli teatralnych, którym towarzyszyć będą spotkania z twórcami, warsztaty, a także koncerty.
rozwiń zwiń