Maj z Muzyką Dawną - pionierski festiwal, który na dobre zadomowił się na Dolnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2025 17:15
- Jesteśmy najstarszym nadal odbywającym się festiwalem muzyki dawnej w Polsce Południowo-Zachodniej. Zaczęło się na początku lat 90. od monograficznego festiwalu mozartowskiego, który zorganizowały ówczesne studentki kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydarzenie to okazało się dużym sukcesem, dlatego jego organizatorki postanowiły pójść za ciosem i od 1992 roku odbywa się Festiwal Maj z Muzyką Dawną - mówił w Dwójce jego dyrektor Robert Chmielarczyk.
Koncert Wrocław Baroque Ensemble podczas Festiwalu Maj z Muzyką Dawną 2024
Koncert Wrocław Baroque Ensemble podczas Festiwalu Maj z Muzyką Dawną 2024Foto: Anita Wojcinowicz

Międzynarodowy Festiwal Maj z Muzyką Dawną łączy promocję młodzieżowych zespołów z obecnością uznanych artystów nurtu muzyki dawnej.

>>> Rozmowa z Robertem Chmielarczykiem, dyrektorem Festiwalu Maj z Muzyką Dawną

Pionierzy z Wrocławia

- W 1992 roku mieliśmy inną rzeczywistość. Wykonawstwo muzyki dawnej raczkowało wtedy w Polsce. Zespoły, które się tym zajmowały, można było policzyć na palcach dwóch rąk. Wspomniane koleżanki z kulturoznawstwa zajmowały się tym do 1996 roku, pokończyły studia, niektóre wyjechały z Wrocławia, a niektóre - tak jak np. Agnieszka Goncerzewicz - przeszły do organizacji festiwalu Wratislavia Cantans. Od tego momentu przejąłem to ja oraz śp. Maciej Kieres i realizowaliśmy to razem aż do ubiegłego roku - opowiadał Robert Chmielarczyk.

Autentyzm ponad wszystko

Festiwal prezentuje muzykę wokalno-instrumentalną dawnych mistrzów – średniowiecza, renesansu i baroku – wykonywaną według autentycznych tabulatur i partytur na oryginalnych instrumentach lub kopiach instrumentów z dawnych epok. Koncerty odbywają się w zabytkowych przestrzeniach Wrocławia i innych miast Dolnego Śląska, w miejscach historycznie związanych z prezentowaną muzyką.

Czytaj także:

Tegoroczny, 34. Festiwal Maj z Muzyką Dawną poświęcony będzie pamięci Macieja Kieresa - zmarłego w lutym br. dyrektora artystycznego wydarzenia. Inauguracja w najbliższą niedzielę, 11 maja. Ciąg dalszy koncertów nastąpi w dwa kolejne weekendy (15-17.05 i 24-26.05).

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Marcin Pesta

Gość: Robert Chmielarczyk (dyrektor Festiwalu Maj z Muzyką Dawną)

Data emisji: 7.05.2025

Godz. emisji: 8.30

pg/k

Czytaj także

Letnia Akademia Muzyki Dawnej. Agata Sapiecha: pomyślałam, że to musi być Wilanów [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2024 16:29
- Pierwsza Letnia Akademia Muzyki Dawnej w 1992 roku to było spełnienie mojego marzenia i efekt naszej wielkiej, wspólnej pracy ku temu, wtedy jeszcze z Towarzystwem Muzyki Dawnej - mówiła w Dwójce Agata Sapiecha, skrzypaczka, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i organizatorka życia muzycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Szostak: wykonawca jest artystą i ma prawo do swojej interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2024 15:22
- Fantastycznie jest móc pracować z żyjącymi kompozytorami, bo człowiek się od nich uczy. Jednak to są różne osobowości. Jedni wręcz czekają na propozycje wykonawcze, a niektórym trudno zrozumieć, że wykonawca też jest artystą - mówiła w Dwójce Anna Szostak, znakomita dyrygentka i założycielka Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia".
rozwiń zwiń