Gartenvorstad w Ciechanowie. Miasto ogród, którego korzenie sięgają III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2025 17:34
- Przedmieście, które zostało zbudowane podczas II wojny światowej przez III Rzeszę w Ciechanowie, czerpie mocno z idei miasta ogrodu, będąc jednocześnie narzędziem kolonizacji. Chodziło o stworzenie sielskiego, zielonego krajobrazu, ale po to, żeby przejmować zdobyte tereny i tworzyć dobre warunki bytowe dla swoich osadników - mówiła w Dwójce Barbara Nawrocka, kuratorka wystawy "Plantstoria".
Dzielnica Gartenvorstadt Zichenau w Ciechanowie powstała na początku lat 40. XX wieku
Dzielnica Gartenvorstadt Zichenau w Ciechanowie powstała na początku lat 40. XX wiekuFoto: ze zbiorów Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie

Dzielnica w Ciechanowie, zaprojektowana jako Gartenvorstadt Zichenau (przedmieście ogród), z czasem zyskała miano "Bloki". Powstała na początku lat 40. XX wieku. Miała stanowić nową bazę mieszkaniową dla urzędników i ich rodzin osiedlających się w stolicy nowo założonej rejencji Prus Wschodnich.

Posłuchaj rozmowy na podcasty.polskieradio.pl <<<

"Plantstoria" - kłopotliwa historia powstania osiedla w Ciechanowie

Pierwotna nazwa nie bez powodu przywołuje skojarzenia z utopijnym konceptem miasta ogrodu Ebenezera Howarda z przełomu XIX i XX wieku. Ogromne połacie terenu zostały zabudowane tak, aby przestrzenie pomiędzy budynkami mogła wypełniać bujna roślinność. Współcześnie, mimo późniejszego zagęszczenia zabudowy mieszkaniowej, osiedle jest nadal skąpane w zieleni.

Czytaj także:

"Plantstoria" – tak nazywa się wystawa we wrocławskim Muzeum Architektury, która opowiada historię powstania osiedla w Ciechanowie, zaprojektowanego i zbudowanego przez III Rzeszę podczas II wojny światowej. Podobne założenia mieszkalne, z ich charakterystyczną architekturą, możemy znaleźć w wielu miastach w Polsce. Mówimy o nich "poniemieckie" albo "Berlinek".

Ekspozycja czynna będzie we Wrocławiu do połowy sierpnia br.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: Barbara Nawrocka (kuratorka wystawy "Plantstoria" w Muzeum Architektury we Wrocławiu)

Data emisji: 19.05.2025

Godz. emisji: 16.45

pg/k


Czytaj także

Spodek. Ikonę Katowic czeka częściowa rozbiórka

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2025 14:07
Spodek to symbol Katowic i jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków modernistycznych w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyścigi Konne na Służewcu. Modernistyczna architektura skąpana w zieleni

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2025 14:09
- Teren Wyścigów Konnych na Służewcu o architekturze późnego modernizmu jest piękny. To pełen cudownej zieleni ogród. Kapitalna trawa. Jak miałem okazję oprowadzać gości z całego świata, wszyscy byli zachwyceni tym torem. Czy to Francuzi, Włosi, Anglicy... Słyszałem od nich, że takiej bajki to nie widzieli - mówił w Dwójce Andrzej Szydlik, od dekad związany z tym wyjątkowym na mapie Warszawy miejscem.
rozwiń zwiń