KOR. Szalone początki legalnej opozycji w PRL

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 14:42
– Pomyśleliśmy, że skoro znaleźli się tacy wariaci, nie mamy innej możliwości niż pójść z nimi do więzienia – mówił Andrzej Gwiazda o powstaniu KOR.
Audio
  • Joanna i Andrzej Gwiazdowie o początkach legalnej opozycji w PRL (Głosy Solidarności/Dwójka)
  • Joanna i Andrzej Gwiazdowie o genezie strajków na Wybrzeżu w sierpniu 1980 r. (Głosy Solidarności/Dwójka)
  • Joanna i Andrzej Gwiazdowie o przebiegu strajków na Wybrzeżu w sierpniu 1980 oraz o negocjowaniu Porozumień Sierpniowych (Głosy Solidarności/Dwójka)
  • Joanna i Andrzej Gwiazdowie o strajkach w sierpniu 1980 r. (Głosy Solidarności/Dwójka)
Joanna i Andrzej Gwiazdowie w swoim mieszkaniu w Gdańsku
Joanna i Andrzej Gwiazdowie w swoim mieszkaniu w GdańskuFoto: PAP/Adam Warżawa
Serwis specjalny >>>
sierpień 80 1200
Sierpień '80

Gdy w 1976 r. Joanna i Andrzej Gwiazdowie dowiedzieli się o powstaniu Komitetu Obrony Robotników, mimo obaw postanowili nawiązać współpracę z tą organizacją. – Przeanalizowaliśmy sytuację. Okazała się nie taka groźna. Gierek uwikłany był w długi. W tej sytuacji politycznej więcej jak trzy lata nie powinniśmy dostać – wspominał Andrzej Gwiazda moment decyzji.

Oficjalnie w struktury opozycyjne Gwiazdowie weszli po napisaniu listu do sejmu w obronie KOR. Tekst nie spodobał się władzom. – Oni się wściekli – powiedziała Joanna Gwiazda. Małżeństwo stało się obiektem inwigilacji SB. Mimo poczucia zagrożenia nie opuszczał ich jednak humor i starali się płatać figle śledzącym ich "dziadkom".

***

Audycja: Głosy Solidarności

Prowadząca: Barbara Schabowska

Gość: Joanna i Andrzej Gwiazdowie (działacze opozycji w PRL)

Data emisji: 18.08.2015

Godzina emisji: 11:45

mc/bch

Czytaj także

Szczeciński Sierpień '80

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 05:50
18 sierpnia 1980 o godz. 10.30 część wydziałów w Stoczni Szczecińskiej im. Warskiego przerywa pracę. Przed bramą główną gromadzi się kilka tysięcy pracowników. Dzień później powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, jego przewodniczącym wybrano Mariana Jurczyka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia "Poobijanego jeźdźca historii"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 11:00
– Miałem niezamkniętą sprawę karną za "zamach na ustrój". MSW nie zgodziło się na mój wyjazd na wykłady do Francji. Zostałem w Polsce, mogłem kandydować... – opowiadał Dwójce prof. Karol Modzelewski o kulisach swojego startu w wyborach do senatu w 1989 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Broniąc jednego człowieka, każdy bronił swojej godności"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 14:54
Tak w wywiadzie przeprowadzonym kilka dni po podpisaniu Porozumień Sierpniowych, we wrześniu 1980 roku, mówiła legenda Solidarności, Anna Walentynowicz.
rozwiń zwiń