Polskie Radio
Section05
fundusze ue

"To rzecz skandaliczna". Michał Wójcik o odrzuceniu wniosków polskich miast w związku ze strefami LGBT

- Decyzja unijnej komisarz ds. równości o wstrzymaniu wypłaty sześciu polskim miastom, które przyjęły uchwały o strefach wolnych od ideologii LGBT, jest niebezpieczna. Sprawia, że polski samorząd staje się samorządem ubezwłasnowolnionym - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Wójcik LGBT społeczeństwo fundusze ue Komisja Europejska Polskie Radio

ANALIZA Polskie samorządy ukarane za "strefy wolne od LGBT". Ideologia wygrywa z logiką?

Sześć polskich samorządów nie dostało unijnych funduszy w programie "Partnerstwo miast". Ich wnioski nie miały braków formalnych, nie przegrały z innymi projektami. Unijna komisarz ds. równości poinformowała wprost, że powodem są kwestie ideologiczne - promowania wartości rodzinnych, a nie LGBT. To niebezpieczny precedens podszyty emocjami w miejscu, gdzie powinny decydować fakty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Komisja Europejska fundusze ue LGBT

Ekspert: miliardy z europejskiego funduszu odbudowy pomogą Polsce nadrobić innowacyjny dystans

Porozumienie zawarte na szczycie Unii Europejskiej zakłada, że w latach 2021-2027 do Polski trafi ok. 160 mld euro, z czego około 57 miliardów euro to będą granty i pożyczki w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności, czyli tzw. europejskiego planu odbudowy. I to właśnie te pieniądze - jak mówi ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Ignacy Święcicki, mogą nam pomóc nadrobić zaległości, jakie Polska ma np. w rozwoju cyfryzacji czy robotyzacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA innowacyjność innowacyjna gospodarka fundusze europejskie Komisja Europejska fundusze ue finanse firmy

"Polska odniosła sukces". Zbigniew Kuźmiuk o szczycie UE

- Należy się cieszyć, że doszło do porozumienia. Teraz będą odbywać się negocjacje z Parlamentem Europejskim, ale one nie zmienią w większym stopniu kwot, jakie zostały wypracowane przez RE - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. Wyniki unijnego szczytu skomentował również Paweł Poncyliusz, poseł Koalicji Obywatelskiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Rada Europejska fundusze ue Marek Mądrzejewski Zbigniew Kuźmiuk

"Diabeł tkwi w szczegółach". Dr Bonikowska o negocjacjach ws. budżetu UE

-  Pochwalić się można samym zawarciem porozumienia i zgodą na uruchomienie tak dużych środków. Mówiliśmy o budżetach UE na poziomie rocznym ok. 175 mld euro. Teraz mamy zwiększenie tych środków - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (CSM).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska budżet UE 2021-2027 budżet ue budżet unijny fundusze unijne fundusze ue polityka Łukasz Sobolewski

"Kubeł zimnej wody dla krytyków premiera". Publicysta o sukcesie negocjacji ws. budżetu UE

- Do podziału były bardzo duże pieniądze. Premier Mateusz Morawiecki uzyskał wszystko co mógł. Z punktu widzenia polskich interesów nie dało się wycisnąć więcej i jest to kubeł zimnej wody dla jego krytyków - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Łęski (TVP). Gośćmi audycji byli również Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna") i Michał Płociński ("Rzeczpospolita").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska budżet ue budżet UE 2021-2027 budżet unijny fundusze unijne fundusze ue polityka Michał Płociński Eliza Olczyk

Eksperci o dodatkowych środkach z UE na pokonanie koronawirusa: najważniejsze, jak je wydamy

Już przed laty mieliśmy duże nadzieje związane ze środkami unijnymi i  było to uzasadnione choćby patrząc na hiszpańskie firmy budowlane, które zbudowały swoją siłę ekonomiczną na inwestycjach ze środków unijnych. U nas pieniądze gdzieś w znacznym procencie znikały, a rodzime firmy raczej upadały niż rosły w siłę - mówił w audycji Rządy Pieniądza Adam Ruciński z firmy BTFG nawiązując do aresztowała byłego ministra transportu Sławomira Nowaka, w którego historii przewija się także wątek tragedii polskich małych przedsiębiorców budowlanych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse budżet ue fundusze europejskie fundusze ue koronawirus Koronawirus w Polsce

Szczyt UE ws. budżetu i funduszu odbudowy. Nowa propozycja grupy "oszczędnych"

Państwa z tzw. grupy "oszczędnych" zaproponowały na unijnym szczycie w Brukseli kolejne cięcia w funduszu odbudowy po pandemii. Holandia, Austria, Dania, Szwecja i Finlandia chcą, by wyniósł on 700 miliardów euro i składał się po połowie z bezzwrotnych grantów i pożyczek. Tę informację potwierdził Polskiemu Radiu dyplomata jednego z tych krajów.
Zobacz więcej na temat:  fundusze unijne fundusze ue Bruksela Rada Europejska budżet UE 2021-2027 budżet unijny finanse Beata Płomecka ŚWIAT

MFiPR szacuje, że w przyszłej unijnej perspektywie finansowej Polsce przypadnie ok. 700 mld zł

Przypadające na Polskę środki z unijnego funduszu odbudowy w perspektywie 2021-2027 powinny być narzędziem wsparcia małych i średnich miast, tracących swoje funkcje – poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Resort czyni starania, by Komisja Europejska wyraziła na to zgodę, i szacuje, że w przyszłej unijnej perspektywie finansowej Polsce przypadnie ok. 700 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  fundusze unijne fundusze europejskie fundusze eu fundusze ue firma Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Premier weźmie udział w szczycie przywódców Unii Europejskiej

Omówienie propozycji nowego unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz projektu Europejskiego Funduszu Odbudowy, który ma pomóc krajom UE w wyjściu z kryzysu wywołanego przez COVID-19 będą wśród tematów posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się w piątek w formie wideokonferencji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska fundusze unijne fundusze ue COVID-19 budżet ue budżet unijny budżet UE 2021-2027 Mateusz Morawiecki