REKLAMA

"Łatwo się pogubić w szwedzkich polskach"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 17:57
O polsce - popularnym skandynawskim tańcu - oraz o swojej współpracy opowiadali muzycy szwedzko-norweskiego duetu Rydvall/Mjelva oraz członkinie zespołu InFidelis - Helena Matuszewska i Marta Sołek.
Audio
  • "Łatwo się pogubić w szwedzkich polskach" (Źródła/Dwójka)
Duet InFidelis na scenie festiwalu Nowa Tradycja w 2016 r.
Duet InFidelis na scenie festiwalu "Nowa Tradycja" w 2016 r.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

shutterstock taniec szwecja 1200.jpg
Polska z Polski, czyli ulubiony taniec Skandynawów

Zespół Erika Rydvalla i Olava Luksengårda Mjelvy przygotowuje z grupą Infidelis projekt odnoszący się do wspólnych źródeł muzyki polskiej i skandynawskiej. O pokrewieństwie obu tradycji mówiły polskie artystki, które zauważyły m.in. podobieństwo niektórych norweskich melodii do muzyki podhalańskiej i mazurków. Muzykę Polski i Skandynawii łączy także "pewnego rodzaju transowość".

Helena Matuszewska i Marta Sołek opowiadały także o dwudniowym pobycie w Szwecji i wspólnym graniu z duetem Rydvall/Mjelva, o szybko odnalezionej płaszczyźnie porozumienia i o tym, że w mnogości szwedzkich polsk zawsze znajdzie się taka, która przypomina np. naszego kujawiaka. Podobieństwo niektórych melodii zaskakiwało obie strony tej muzycznej współpracy. Pojawiły się jednak trudności związane z tym, że Szwedzi "zupełnie inaczej liczą, a nawet inaczej tupią".

***

Rozmawiała: Magdalena Tejchma

Goście: Erik Rydvall i Olav Luksengård Mjelva (Rydvall/Mjelva)Helena Matuszewska i Marta Sołek (InFidelis)

Data emisji: 29.05.2017

Godzina emisji: 12.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mc/bch

Czytaj także

Laureaci Nowej Tradycji: zaczynamy być zapraszani na wesela

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 15:00
Muzycy zespołu gęsty Kożuch Kurzu podkreślają, że nadal będą przede wszystkim grać do tańca, choć w planach pojawiła się także płyta. Z laureatami Nowej Tradycji rozmawialiśmy z "Źródłograniu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

InFidelis: tęskniłyśmy do prostoty muzyki ludowej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 12:00
- Wyzwaniem było, żeby przy pomocy dwóch instrumentów opowiedzieć jakąś historię, żeby nimi zaśpiewać - mówiły członkinie zespołu, który na 19. "Nowej Tradycji" zdobył drugą nagrodę i wyróżnienie publiczności "Burza Braw".
rozwiń zwiń
Czytaj także

InFidelis na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz film

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 19:40
Zapraszamy do obejrzenia koncertu instrumentalnego duetu InFidelis stworzonego przez Helenę Matuszewską i Martę Sołek, którym towarzyszyli Kacper Malisz i Paweł Zalewski.
rozwiń zwiń