Leon Lewandowski, skrzypek znad Prosny. Premiera płyty

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 10:01
Lewandowski, rocznik 1926, to weselny skrzypek z Kaliskiego. Jego młodość to czas biedy panującej po wschodniej stronie Prosny, gdzie mieszkał, ale jednocześnie był to czas archaicznej muzyki, w której prym wciąż wiodły skrzypce i basy dłubane.
Audio
  • Premiera płyty Leona Lewandowskiego znad Prosny (Dwójka/Źródła)
Mateusz Raszewski, Magdalena Tejchma i Andrzej Bieńkowski opowiadają o płycie Leon Lewandowski - skrzypek znad Prosny.
Mateusz Raszewski, Magdalena Tejchma i Andrzej Bieńkowski opowiadają o płycie "Leon Lewandowski - skrzypek znad Prosny".Foto: mat. pras.

Okładka płyty "Leon Lewandowski - skrzypek znad Prosny" Okładka płyty "Leon Lewandowski - skrzypek znad Prosny"

Jak pisał prof. Andrzej Bieńkowski z fundacji Muzyka Odnaleziona, która wydała płytę, Leon Lewandowski "swój repertuar zaczerpnął od śpiewającej matki i babki oraz od skrzypistów zmarłych jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie był rozchwytywany przez najlepszych harmonistów w okolicy. Kiedy zakończył się czas tradycyjnych wesel, Leon muzykował na rozmaitych przeglądach folkloru, również podczas OFKiSL w Kazimierzu Dolnym. W bardzo późnym wieku dotarłem do niego jako pierwszy uczeń. Od tego momentu Leon Lewandowski stał się regularnym gościem Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, zaczął prowadzić warsztaty skrzypcowe, udzielał wywiadów Polskiemu Radiu, gościł w magazynie Źródła PR 2, wystąpił w programie Dzika Muzyka – Basy znad Prosny TVP Kultura oraz Szlakiem Kolberga, w 2018 roku otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga MKiDN, został objęty programem "Mistrz Tradycji" MKiDN w 2018 roku".

- Jako Muzyka Odnaleziona mieliśmy spore wątpliwości, dlatego, że wiedzieliśmy co znaczy bardzo sędziwy skrzypek. Taki człowiek może być bezcenny dla potrzeb dydaktycznych, naukowych i poznawczych, ale nagrywanie płyty rządzi się swoimi prawami - mówił w "Źródłach" Andrzej Bieńkowski. – muzyka musi być przede wszystkim piękna, czysto grana i sprawna. Trochę się obawiałem, ale im dłużej słuchałem wstępnej wersji nagrań przeznaczonej do masteringu, tym bardziej mi się to podobało. Nagranie ma piętno starodawnej wielkości. To jest po prostu mistrz!

O pracy nad płytą, nagrywaniu repertuaru skrzypka i specyfice muzyki kaliskiej opowiadali Mateusz Raszewski, inicjator i twórca nagrań, oraz Andrzej Bieńkowski z fundacji Muzyka Odnaleziona, który sprawował nadzór nad powstawaniem płyty.

W jaki sposób skrzypek Lewandowski wychował sobie młodą kapelę, która wtórowała mu do gry? Zachęcamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magda Tejchma

Goście: prof. Andrzej Bieńkowski (Muzyka Odnaleziona), Mateusz Raszewski (inicjator i twórca nagrań)

Data emisji: 9.12.2019

Godzina emisji: 15.15


at/gs

Czytaj także

Legenda węgierskiej ludowizny. Spotkanie z Muzsikás

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 15:39
Jedna z najbardziej znanych węgierskich kapel, pionierzy promowania tamtejszej kultury ludowej na świecie, a także goście Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2006, wracają na radiową scenę!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie tradycyjne pieśni adwentowe i maryjne

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 05:00
Na spotkanie z pięknymi polskimi melodiami adwentowymi w "Źródłach" zapraszał Adam Strug. Piotr Dorosz zabrał nas z kolei na wystawę "Magia instrumentów. Osobliwości. Inwencja trzygłosowa".
rozwiń zwiń