Tradycja i improwizacja. Wędrujący Ptak już w sobotę na Nowej Tradycji

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 16:00
Opowieść na styku kultur – polskiej muzyki tradycyjnej i ukraińskiej sztuki śpiewu autentycznego, połączonych więzami improwizacji i kompozycji. Motywem przewodnim pojawiającym się we wszystkich pieśniach jest tytułowy obraz ptaka o niejednoznacznej symbolice... 
Audio
  • Tradycja i improwizacja. Wędrujący Ptak już w sobotę na Nowej Tradycji (Dwójka/Źródła)
Łukasz Ojdana
Łukasz OjdanaFoto: Cezary Piwowarski/PR

„Wędrujący Ptak” to wynik współpracy wokalistki i pedagożki Marii Ojdany, pianisty Łukasza Ojdany, znanego z tria RGG, współpracy z Tomaszem Stańko oraz słynnej kijowskiej grupy Drevo, która w Ukrainie zapoczątkowała ruch odtwarzania wiejskiej muzyki tradycyjnej.

Źródłowe pieśni i melodie Ukrainy na płycie zostały zachowane w oryginalnej formie, ale też przetworzone – za pomocą jazzowych improwizacji i współczesnych eksperymentów, czasem niepokojących, czasem łagodnych i medytacyjnych. Artystów połączyły miłość i szacunek do źródłowych brzmień Ukrainy, które stały się fundamentami ich porozumienia i swobody we wspólnej twórczości.

W dzisiejszych Źródłach, w ramach przedstawiania artystów, którzy wystąpią na festiwalu Nowa Tradycja: Łukasz Ojdana opowie o wspólnym projekcie z Drevem i Mariią Ojdaną pt. „Wędrujący Ptak”.

- Przyjmując zaproszenie na festiwal, zastanawiałem się, jaka jest moja rola w tej tradycji. Pomyślałem, że nazwa tego festiwalu, „Nowa Tradycja”, nowe ujęcie tego zjawiska, rodzaj zestawienia różnych estetyk na pewno tę „nową tradycję” tworzy. Wydaje mi się, że to domena współczesnej muzyki, która zestawia ze sobą różne gatunki i tworzy z tego nową jakość. Mnie zależy na tym, żeby była to dobra jakość – mówił Ojdana.

W swojej twórczości pianista oddaje interpretację w ręce słuchacza, z tolerancją i pewnym dystansem podchodzi też do siebie i współtwórców projektu „Wędrujący Ptak” – to dobry punkt wyjścia do aktywności artystycznych – mówi.

Jak zaczęła się współpraca Ojdany i Dreva?

Zaczęło się od poszukiwań. W 2016 roku Łukasz Ojdana grał recital dyplomowy, inspiracji do którego szukał w muzyce tradycyjnej.

- Słuchałem Radiowego Centrum Kultury Ludowej, sporo podpowiadała mi też żona. Skończyło się tak, że na mój recital dyplomowy złożyły się pieśni Ukraińskie wykonywane przez Drevo i pieśni kurpiowskie. Nagrałem solową płytę kurpiowską, a teraz wróciłem do ukraińskiego materiału. Dlaczego Drevo? Po prostu najbardziej mi się podobało. Dobór tych pieśni, sposób wykonawstwa… Byłem też kiedyś na ich koncercie w Warszawie. Zrobił na mnie ogromne wrażenie! – przyznaje muzyk.

ZOBACZ TAKŻE: Łukasz Ojdana sięga po muzykę Kurpiów

Następnie przyszła propozycja stworzenia specjalnego projektu w ramach Festiwalu Wschód Kultury od Narodowego Centrum Kultury. Od razu pomyślał o Drevie, choć podkreśla, że był to poważny eksperyment. Nie tylko pod względem łączenia muzyki korzeni i improwizacji jazzowych, ale też ze względów czysto logistycznych.

- Troszeczkę zaryzykowaliśmy, obawiałem się, że może się to nie udać. Natomiast udało się i to jest naj, naj, najfajniejsze!

Trzon projektu stworzyła żona Łukasza Ojdany, śpiewaczka i pedagożka, Mariia. Ona dbała o jego formę i kierunek rozwoju. Zestawiała pomysły pianisty ze śpiewaczymi tradycjami. Trzymała pieczę nad spójnością. Repertuar miał odnosić się do czasów, w których żyjemy, które przeżywamy, ale też do tradycji ukraińskiej i polskiej. Mariia Ojdana od dziecka zajmowała się pieśniami tradycyjnymi, wskazywała te, które warto włączyć do repertuaru.

- A jeśli chodzi o „motyw ptasi”. Tutaj otwieram interpretację dla słuchacza. Czym jest ten ptak? Czym jest w mojej muzyce? Jak się to zestawia z motywami w tekście? – mówi Łukasz Ojdana.

Premiera albumu „Wędrujący Ptak” Łukasza i Marii Ojdanów oraz zespołu Drevo już w najbliższy piątek. Ich koncert w ramach festiwalu Nowa Tradycja odbędzie się w sobotę, 18 maja, godz. 19.30 w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Materiał: Mariana Kril

Data emisji: 15.05.2024

Godzina emisji: 15.15

Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami konkursu są  Narodowe Centrum  Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego,
Narodowi Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami konkursu są Narodowe Centrum Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Narodowi Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Czytaj także

Ptak wędrujący ponad granicami

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 23:55
W przededniu drugiej rocznicy rosyjskiej eskalacji agresji na Ukrainę Muzyczne Spotkania poświęcimy polsko-ukraińskiemu spotkaniu. Album „Wędrujący Ptak” to wynik współpracy wokalistki i pedagożki Marii Ojdany, pianisty Łukasza Ojdany, znanego z tria RGG, współpracy z Tomaszem Stańko i solowej płyty Kurpian Songs & Meditations oraz słynnej ukraińskiej grupy Drevo, która na Ukrainie zapoczątkowała ruch odtwarzania wiejskiej muzyki tradycyjnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wędrujący Ptak nadlatuje

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 19:00
Zbliża się 25. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja, który w tym roku odbędzie się w dniach 16-20 maja. W audycji „Na pograniczach” zaprosimy na koncert Łukasza i Marii Ojdany oraz kijowskiego zespołu Drewo, którzy wystąpią na festiwalu ze wspólnym programem „Wędrujący ptak”.
rozwiń zwiń