"Papież i generał", czyli trzy różne kreski

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 12:00
- To próba realizacji marzenia o dokumentalnej powieści polifonicznej, która wykorzystuje różne narzędzia, w tym wypadku komiks - wyjaśniał ideę książki "Papież i generał" jej pomysłodawca i współautor Marek Miller.
Audio
  • Rozmowa o dokumentalnej powieści graficznej "Papież i generał" oraz możliwościach opisywania historii najnowszej (Inny stan skupienia/Dwójka)
Fragment okładki książki Papież i generał
Fragment okładki książki "Papież i generał"Foto: materiały prasowe NCK

To próba rekonstrukcji tajemniczego spotkania Jana Pawła II i Wojciecha Jaruzelskiego na Wawelu w 1983 roku. Co istotne - ilustracje do książki przygotowało aż trzech różnych ilustratorów: Jacek Frąś, Krzysztof Ostrowski, Przemysław Truściński. Każdy prezentował świat PRL z jednej z trzech perspektyw: papieża, generała Jaruzelskiego i Marka Millera.

- Komiks wchodzi tam, gdy coś wiemy o rzeczywistości, ale nie mamy dobrego medium dokumentującego te fakty, albo gdy nie wiemy nic i zdajemy się na wyobraźnię - wyjaśnił ten ostatni.

Do świata wyobraźni należy bez wątpienia scena, w której w katedrze wawelskiej pojawia się Mefistofeles z twarzą Stalina...

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: Marek Miller (reporter, twóca Laboratorium Reportażu UW), Przemysław Truściński (twórca komiksów), prof. Andrzej Paczkowski (historyk)

Data emisji: 17.02.2016

Godzina emisji: 21.30

mm/jp

Czytaj także

Nowa książka o zamachu na Jana Pawła II. Szare Wilki działały same?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 11:00
Według autorów nowej publikacji, poświęconej zamachowi na papieża w 1981 roku to turecka organizacja Szare Wilki była wyłącznym zleceniodawcą i wykonawcą .
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Wróbel: wiem, co łączy wszystkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 10:00
- Stary dowcip o Polaku, który psuje wszystko swoim sąsiadom. I dobrze, że psuje - wyjaśnił autor książki historycznej, równie nietypowej co jej tytuł - "Historia Polski 2.0: Polak, Rusek i Niemiec".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwudziestu siedmiu "Janków Wiśniewskich"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 20:00
- Życiorys każdej z tych osób to opowieść równie poruszająca co scenariusz filmu "Czarny czwartek" - opowiadał historyk Piotr Brzeziński o bohaterach książki "Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia '70 na Wybrzeżu Gdańskim. Wspomnienia, dokumenty".
rozwiń zwiń