Chutnik o Jolancie: nie mówi, boi się, taka ameba

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 11:32
- Ona reprezentuje emocje i uczucia wszystkich tych, którzy nie odnaleźli się po roku 1989 - mówiła w Dwójce o bohaterce swojej książki zatytułowanej "Jolanta" Sylwia Chutnik.
Audio
  • Sylwia Chutnik o książce "Jolanta" (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Na warszawskim Żeraniu ze swojego okna Jola widzi trzy kominy, a najwyższy z nich wygląda jak latarnia morska. Kończy szkołę krawiecką, zachodzi w ciążę, bierze ślub. Ale pomimo pozoru stabilizacji czuje, że jej świat się rozpada, że ona sama już do niego nie pasuje
Na warszawskim Żeraniu ze swojego okna Jola widzi trzy kominy, a najwyższy z nich wygląda jak latarnia morska. Kończy szkołę krawiecką, zachodzi w ciążę, bierze ślub. Ale pomimo pozoru stabilizacji czuje, że jej świat się rozpada, że ona sama już do niego nie pasujeFoto: Pixabay/Foundry

- Wydawało mi się, że napisałam książkę o osobie wchodzącej w dorosłość, której wybory determinuje fakt, że jej rodzice się rozwiedli - mówiła Sylwia Chutnik w audycji "Spotkanie autorskie". - Dzięki osobom, które przeczytały już tę książkę wiem, że jest ona też o czasach transformacji, o ludziach, którym nie wyszło w kapitalizmie, o Żeraniu.

W rozmowie z Katarzyną Nowak pisarka wyjaśniała, dlaczego w głównej roli zdecydowała się osadzić antybohaterkę. Opowiadała też o podejściu, dzięki któremu zakończenie książki można odebrać jako szczęśliwe.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie 

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Sylwia Chutnik (pisarka)

Data emisji: 31.10.2015

Godzina emisji: 12.30

bch/asz

Czytaj także

"13 pięter". Własne mieszkanie jako pułapka

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 13:00
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Filipem Springerem poświęconej książce o problemach polskiej polityki mieszkaniowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orbitowski o "Innej duszy" i naturze zła

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 11:00
- Seryjni mordercy to nie są czarujący, inteligentni ludzie. W zabiciu człowieka jest po prostu rodzaj bardzo upiornej, ale pociągającej wolności - uważa Łukasz Orbitowski, który w powieści "Inna dusza" mierzy się z naturą zła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pani Stefa wychodzi z cienia Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 14:00
- Problemem jest mit Korczaka, z którym on sam walczył, podkreślając że Dom Sierot to dzieło wielu osób, w tym Stefanii Wilczyńskiej - mówiła Magdalena Kicińska, autorka książki "Pani Stefa".
rozwiń zwiń