"Góra Tajget". Zapomniane preludium holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 16:00
- W latach 30. popularne na świecie były idee, w myśl, których należy eliminować to, co może obciążać, co jest słabsze i gorsze - mówiła w Dwójce Anna Dziewit-Meller, autorka książki o mało znanej zbrodni z czasów II wojny światowej.
Audio
  • Anna Dziewit-Meller o książce "Góra Tajget" (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Fragment okładki książki Góra Tajget Anny Dziewit-Meller
Fragment okładki książki "Góra Tajget" Anny Dziewit-MellerFoto: materiały prasowe wyd. Wielka Litera

W swojej powieści "Góra Tajget" pisarka nawiązuje do rozpoczętej przez nazistów w roku 1939 akcji T4. Skierowano ją przeciwko osobom chorym psychicznie i niepełnosprawnym. - Najpierw narodził się pomysł, by takich ludzi sterylizować, a gdy rozkręciła się machina terroru, postanowiono ich eksterminować - wyjaśniała Anna Dziewit-Meller. 

Pisarka opowiadała, że przez lata ofiary tej zbrodni nie miały głosu. Sama trafiła na ich historię, czytając o mrocznej przeszłości szpitala w Lublińcu. - Przeczytałam suchą notkę, że naziści mordowali tam dzieci przy pomocy luminalu. Zrobiło to na mnie piorunujące wrażenie. Zaczęłam zgłębiać ten temat i zrozumiałam, że to jest coś, o czym trzeba krzyczeć.

W audycji Anna Dziewit-Meller tłumaczyła, w jaki sposób podczas tworzenia "Góry Tajget" zainspirowały ją obrazy Teofila Ociepki i reportaże Krzysztofa Kąkolewskiego. 

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie 

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Anna Dziewit-Meller (pisarka)

Data emisji: 16.04.2016

Godzina emisji: 12.30

bch/mg

Czytaj także

Nowakowskiego opowieść o ludziach niechcianych

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 20:30
Wielowątkowa powieść "Obóz Wszystkich Świętych" Tadeusza Nowakowskiego to dzieło wyjątkowe na tle polskiej literatury emigracyjnej swojego czasu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gustowne wróble. Jak humanista patrzy na ptaki

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 18:00
– Ludzie dostrzegają ptaki, ale zwykle niewiele o nich wiedzą i dosyć łatwo przyjmują jakieś założenia – mówił Stanisław Łubieński, autor książki "Dwanaście srok za ogon".
rozwiń zwiń