Gustowne wróble. Jak humanista patrzy na ptaki

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 18:00
– Ludzie dostrzegają ptaki, ale zwykle niewiele o nich wiedzą i dosyć łatwo przyjmują jakieś założenia – mówił Stanisław Łubieński, autor książki "Dwanaście srok za ogon".
Audio
  • Stanisław Łubieński o ptakach i ludziach oraz swojej książce "Dwanaście srok za ogon" (Literatura non-fiction/Dwójka)
- Wróbel to często symbol szarości i czegoś zwykłego, lecz gdy się przegląda atlas, to widzi się, że wróbel jest bardzo charakterystyczny - mówił Stanisław Łubieński
- Wróbel to często symbol szarości i czegoś zwykłego, lecz gdy się przegląda atlas, to widzi się, że wróbel jest bardzo charakterystyczny - mówił Stanisław ŁubieńskiFoto: pixabay/domena publiczna

"Każdy drapieżnik to jastrząb, a każdy mały ptak to wróbel" - tak można by streścić opinie na temat świata ptaków krążące wśród ludzi, którzy tym światem się nie interesują. – Tak jest także u Czechowa, któremu słowik przypomina wróbla – powiedział gość Dwójki, zauważając, że - wbrew obiegowym sądom o szarości wróbla - ptaka tego wyróżnia "gustowny i subtelny dobór kolorów", słowik zaś jest dużo bardziej niepozorny niż wróbel.

Zresztą sam autor "Dwunastu srok za ogon" na początku pracy nad książką musiał zmierzyć się z podobnym problemem. - Wydawało mi się, że bez trudu napiszę książkę o ptakach, które mnie zawsze interesowały. Im bardziej jednak myślałem o tym, co chcę napisać, tym bardziej rozumiałem, że nic nie wiem – opowiadał.

W Dwójce Stanisław Łubieński opowiadał m.in. o ptakach, które widać, i tych, które tylko słychać, o tym, jak pisarze sobie (nie) radzą z opisywaniem świata tych zwierząt, a także o przedziwnym miejscu w sercu Warszawy, gdzie zimą spotkać można ptaki, które powinny w tym czasie przebywać w Afryce.

***

Tytuł audycji: Literatura non-fiction (w paśmie "Przestrzenie kultury")

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Stanisław Łubieński (kulturoznawca, reportażysta, ukrainista)

Data emisji: 3.04.2016

Godzina emisji: 12.00

mc/jp

Czytaj także

"Życie w Rosji jest nieustanną maskaradą"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 15:00
– Wszystko jest spektaklem, wszystko jest względne. To dotyczy całego społeczeństwa – mówił Peter Pomerantsev, autor reportażu "Jądro dziwności. Nowa Rosja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Książek: mapa jest gotowym miejscem akcji

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 16:00
– Czytanie mapy to jakby fragment reportażu podróżniczego z pogranicza grafiki i literatury – mówił autor niedawno wydanej książki "Droga 816".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie Ukrainy Ziemowita Szczerka

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 18:30
– Ta książka składa się z perspektyw. W zasadzie wszystko, co piszę, kręci się wokół perspektywy – mówił autor reportażowej książki "Tatuaż z tryzubem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurdowie. Niewidzialny naród optymistów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 15:00
– To w ponad 90 procentach muzułmanie, ale całkowicie różni od tych, których znamy – mówił Paweł Smoleński, autor książki "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkańcy raju? Prawdy i stereotypy o Szwedach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 19:22
– Kilka osób powiedziało mi, że po tej książce nabrało ochoty na emigrację – mówiła Katarzyna Molęda, autorka reportażowego tomu "Szwedzi. Ciepło na północy".
rozwiń zwiń