X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gustowne wróble. Jak humanista patrzy na ptaki

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 18:00
– Ludzie dostrzegają ptaki, ale zwykle niewiele o nich wiedzą i dosyć łatwo przyjmują jakieś założenia – mówił Stanisław Łubieński, autor książki "Dwanaście srok za ogon".
Audio
  • Stanisław Łubieński o ptakach i ludziach oraz swojej książce "Dwanaście srok za ogon" (Literatura non-fiction/Dwójka)
- Wróbel to często symbol szarości i czegoś zwykłego, lecz gdy się przegląda atlas, to widzi się, że wróbel jest bardzo charakterystyczny - mówił Stanisław Łubieński
- Wróbel to często symbol szarości i czegoś zwykłego, lecz gdy się przegląda atlas, to widzi się, że wróbel jest bardzo charakterystyczny - mówił Stanisław ŁubieńskiFoto: pixabay/domena publiczna

"Każdy drapieżnik to jastrząb, a każdy mały ptak to wróbel" - tak można by streścić opinie na temat świata ptaków krążące wśród ludzi, którzy tym światem się nie interesują. – Tak jest także u Czechowa, któremu słowik przypomina wróbla – powiedział gość Dwójki, zauważając, że - wbrew obiegowym sądom o szarości wróbla - ptaka tego wyróżnia "gustowny i subtelny dobór kolorów", słowik zaś jest dużo bardziej niepozorny niż wróbel.

Zresztą sam autor "Dwunastu srok za ogon" na początku pracy nad książką musiał zmierzyć się z podobnym problemem. - Wydawało mi się, że bez trudu napiszę książkę o ptakach, które mnie zawsze interesowały. Im bardziej jednak myślałem o tym, co chcę napisać, tym bardziej rozumiałem, że nic nie wiem – opowiadał.

W Dwójce Stanisław Łubieński opowiadał m.in. o ptakach, które widać, i tych, które tylko słychać, o tym, jak pisarze sobie (nie) radzą z opisywaniem świata tych zwierząt, a także o przedziwnym miejscu w sercu Warszawy, gdzie zimą spotkać można ptaki, które powinny w tym czasie przebywać w Afryce.

***

Tytuł audycji: Literatura non-fiction (w paśmie "Przestrzenie kultury")

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Stanisław Łubieński (kulturoznawca, reportażysta, ukrainista)

Data emisji: 3.04.2016

Godzina emisji: 12.00

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Życie w Rosji jest nieustanną maskaradą"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 15:00
– Wszystko jest spektaklem, wszystko jest względne. To dotyczy całego społeczeństwa – mówił Peter Pomerantsev, autor reportażu "Jądro dziwności. Nowa Rosja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Książek: mapa jest gotowym miejscem akcji

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 16:00
– Czytanie mapy to jakby fragment reportażu podróżniczego z pogranicza grafiki i literatury – mówił autor niedawno wydanej książki "Droga 816".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie Ukrainy Ziemowita Szczerka

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 18:30
– Ta książka składa się z perspektyw. W zasadzie wszystko, co piszę, kręci się wokół perspektywy – mówił autor reportażowej książki "Tatuaż z tryzubem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurdowie. Niewidzialny naród optymistów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 15:00
– To w ponad 90 procentach muzułmanie, ale całkowicie różni od tych, których znamy – mówił Paweł Smoleński, autor książki "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkańcy raju? Prawdy i stereotypy o Szwedach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 19:22
– Kilka osób powiedziało mi, że po tej książce nabrało ochoty na emigrację – mówiła Katarzyna Molęda, autorka reportażowego tomu "Szwedzi. Ciepło na północy".
rozwiń zwiń