Ugrzecznieni potakiwacze wstają z kolan. Paweł Smoleński o Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:05
Szarkijja jest trochę jak halny, tylko wieje na pustyni Negew w Izraelu. - Wszyscy powiadają, że to wiatr szczególny, bo jest bardzo silny, suchy, potrafi niszczyć i głęboko zmienia samopoczucie czy mentalność - opowiada reporter Paweł Smoleński.
Audio
  • Paweł Smoleński opowiada o Beduinach, bohaterach swojej ostatniej książki (Spotkanie autorskie/ Dwójka)
Fragm. okładki książki Pawła Smoleńskiego Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew
Fragm. okładki książki Pawła Smoleńskiego "Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew"Foto: mat. prom.

Na pustyni Negew nocą ma być widać wszystkie gwiazdy świata. Czuć też wolność i brzęk beduińskich bransoletek, opadających na nagarski krzątających się kobiet. Beduini, o których pisze Smoleński, potrafią po pysku rozpoznać wielbłąda, a dzięki cierpliwości i wytrwałości są je w stanie nauczyć nawet śpiewania. Mieszkańcy pustyń zapraszają do siebie turystów, organizują rajdy i zajmują się przemytem wszystkiego, od papierosów i narkotyków po ludzi.

- Beduini są otoczeni wianuszkiem z reguły nieprzyjemnych stereotypów, z których miałoby wynikać, że są muzułmańską społecznością, niewiarygodnie wręcz lojalną wobec Izraela. Lizusy i ugrzecznieni potakiwacze, a tymczasem jest im w Izraelu coraz trudniej i są wykluczeni - mówi autor książek "Wieje szarkijja", "Izrael nie frunie" i "Oczy zasypane piaskiem".

W Izraelu jest wiele łatwiej spotkać Beduina, który nie ma konta w banku, niż takiego, który nie ma komórki najnowszej generacji. O ich świecie, narastającej wśród tej społeczności desperacji i ich nadziejach mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Paweł Smoleński (reporter, autor książek o Izraelu i Palestynie)

Data emisji: 11.03.2017

Godzina emisji: 12.30

sm/jp

Czytaj także

Joanna Bator: fascynują mnie zgniłe brzegi języka

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 16:00
- Moja nowa książka mówi o różnych potwornościach, między innymi o językowym spotwornieniu - opowiadała Joanna Bator o "Roku królika".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milczący lama powraca po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 14:00
W "Spotkaniu autorskim" rozmawialiśmy z Albertem Jawłowskim o jego książce "Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Grzybowska 6/10. Lament". Odkrywanie pamięci

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 14:30
- Przygotowując się do pisania tej książki, przywiązywałam wagę do tego, żeby nie przegapić imion i nazwisk, które pojawiały się w związku z rejonem, gdzie teraz stoi budynek przy Grzybowskiej 6/10 – powiedziała Aleksandra Domańska, autorka książki opowiadającej o losach mieszkańców przedwojennej warszawskiej kamienicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historie z Donieckiej Republiki Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 16:07
- Na początku mieliśmy poczucie niedosytu, że jesteśmy w miejscu, w którym nic się nie dzieje, że nie ma nas na Majdanie w Kijowie. Potem otworzyło nam to nowe możliwości - mówili w Dwójce Grzegorz Szymanik i Julia Wizowska, współautorzy książki "O północy w Doniecku".
rozwiń zwiń