REKLAMA

"Wiktor Aleksander Brégy był zanurzony we własnym świecie"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 20:32
- Był niezwykle serdecznym i ciepłym człowiekiem, z bardzo surowymi kryteriami osiągnięć, zarówno muzyków, jak i kompozytorów - Wiktora Brégy na antenie Programu 2 Polskiego Radia wspominała Elżbieta Markowska, wieloletnia dyrektor Dwójki.
Wiktor Aleksander Bregy
Wiktor Aleksander BregyFoto: Ewa Obniska

Posłuchaj
26:45 2020_10_27_17_28_58_PR2_Pożegnanie.mp3 Wiktor Aleksander Brégy we wspomnieniach radiowców (Pożegnania/Dwójka)

Zmarł 31 marca tego roku, choć od lat był na emeryturze, wciąż utrzymywał z radiem kontakt, a jego komentarze i recenzje pojawiały się na antenie. 

Wiktor Aleksander Brégy był genetycznie obciążony muzyką. - Był synem bardzo wybitnych artystów operowych - opowiadała Elżbieta Markowska. - Wybitnym, nie tylko śpiewakiem, ale również reżyserem był jego ojciec Wiktor Brégy, z pochodzenia Francuz, który działał w Rosji. Mama była śpiewaczką i wybitnym pedagogiem. Wiktor operę przyjął z mlekiem matki.

Z wykształcenia dyrygent, rozpoczął swą przygodę z Polskim Radiem w latach 70. Wyrzucony w stanie wojennym, powrócił po latach do nowej już Dwójki. W latach 90. tworzył redakcję operową - program "Opera na życzenie" był naszym oknem na świat. Wiktor odtwarzał i transmitował spektakle z Europy i z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, przygotowywał cykle audycji, komentował, recenzował. Współpracował ściśle z Wojtkiem Włodarczykiem, Tadeuszem Deszkiewiczem, Wojciechem Maruchą.

W audycji usłyszeliśmy archiwalne wypowiedzi Wiktora Brégy oraz wspomnienia Elżbiety Markowskiej, Jacka Hawryluka, Grzegorza Michalskiego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 27.10.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Paweł Huelle: Maria Janion rzadko wpadała w ton liryczny

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 16:59
- Nauczyłem się u niej spojrzenia dialektycznego, czyli co najmniej z dwóch stron. Uczyła patrzeć niekoniecznie metodą biografizującą czy strukturalną, ale od różnych stron dobierać się do dzieła - wspominał w Dwójce pisarz zmarłą Marię Janion, wybitną humanistkę i historyczkę literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Tworek: miałem szczęście do pedagogów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 14:51
- Zadziałanie na wyobraźnię i na piękno dźwięku, wyjście od jego urody do techniki. Nie odwrotnie - mówił o pedagogice swojego mistrza prof. Jana Hofmanna w audycji "Cafe Muza" maestro Maciej Tworek.
rozwiń zwiń