Ignacy Gogolewski - ostatni polski romantyczny aktor

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 16:40
- To był jeden z największych artystów polskiego teatru XX i początku XXI wieku, a przy tym był człowiekiem uroczym, świadkiem epoki, przykładem na bardzo ciekawą przypowieść o nieprzewidywalności ludzkich losów - mówił o zmarłym 15 maja aktorze, scenarzyście i reżyserze Ignacym Gogolewskim Tomasz Mościcki, krytyk teatralny.
Ignacy Gogolewski zmarł w wieku 90 lat
Ignacy Gogolewski zmarł w wieku 90 latFoto: Mateusz Grochocki/East News
  • W wieku 90 lat zmarł (15.05) Ignacy Gogolewski, aktor, scenarzysta i reżyser.
  • Ignacy Gogolewski nazywany jest "ostatnim polskim romantycznym aktorem".
  • Aktor ma zasłużone miejsce w panteonie polskiej kultury.

Urodził się w 1931 roku w Ciechanowie. W 1953 roku Ignacy Gogolewski ukończył wydział aktorski PWST w Warszawie i wkrótce został zaangażowany do stołecznego Teatru Polskiego. Na tej scenie miał miejsce jego debiut teatralny. Miał za sobą blisko 70 latach pięknej, choć niepozbawionej dramatycznych zwrotów kariery.

Aktor wcielił się również rolę Antka Boryny w "Chłopach" w reżyserii Jana Rybkowskiego, a także Bielajewa w sztuce Turgieniewa "Miesiąc na wsi". Prawdziwy rozgłos przyniosła mu jednak rola Konrada w "Dziadach" w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Miał wówczas zaledwie 24 lata. Wcześniej postać tę grali aktorzy powyżej czterdziestki. 

W Dwójce zmarłego aktora wspominali: krytyk teatralny Tomasz Mościcki, Jan Englert, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie, Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, aktorka Emilia Krakowska i aktor Olgierd Łukaszewicz.

Aktor romantyczny

Istnieje przekonanie, że Ignacy Gogolewski to "ostatni polski romantyczny aktor". - W tym nie m żadnej przesady - zaznaczył Tomasz Mościcki. - Należał do panteonu także przez świadomość, którą w sobie nosił, tego kto go wychowywał.

Ignacy Gogolewski: mojego artystycznego życia nie zmarnowałem >>>>

Ignacy Gogolewski był uczniem Aleksandra Zelwerowicza, Zofii Małynicz, Janiny Romanówny. - Od Wyrzykowskiego na pewno nauczył się nie mówienia wiersza, tylko mówienia wierszem. To jest bardzo ważne - pokreślił nasz gość. - Co znaczy słowo, jak jest ważne na scenie. 

Świat sklejony ze słów

- Myślę, że w dużej mierze jego aktorstwo było światem, który był sklejony, zlepiony ze słów. On z tych słów tworzył wspaniale konstrukcje - opowiadał krytyk. - To był aktor, którego sztuka mieniła się wieloma barwami. Wielkość artystów poznaje się po tym, że pozostając wiernym samemu sobie, pryncypiom, potrafią zmieniać swoje środki wyrazu.

Ignacy Gogolewski: wszyscy jesteśmy aktorami >>>>

Zdaniem Jana Englerta, dyrektora artystycznego Teatru Narodowego w Warszawie, Ignacy Gogolewski ma zasłużone miejsce w panteonie polskiej kultury. - Wspaniały wykonawca wielkich ról romantycznych, bohater wielu filmów Jerzego Antczaka i nie tylko. W liczbach nie da się wyrazić tego, co miał: aury, charyzmy - mówił Jan Englert. - Przyciągał uwagę na scenie i na ekranie.

Ignacy Gogolewski był aktorem warszawskich teatrów: Dramatycznego, Współczesnego i Narodowego. Na swoim koncie miał także wiele ról w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. 

Posłuchaj
28:36 Pożegnanie Ignacego Gogolewskiego Dwójka 15 maj 2022 15_59_45v1.mp3 Ignacego Gogolewskiego wspominają: krytyk teatralny Tomasz Mościcki, Jan Englert, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie, Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, aktorka Emilia Krakowska i aktor Olgierd Łukaszewicz (Dwójka)

 

***

Prowadziła: Monika Zając

Goście: Tomasz Mościcki (krytyk teatralny), Jan Englert (dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie, Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia), Emilia Krakowska (aktorka), Olgierd Łukaszewicz (aktor)

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Dziewoński: gdy Kwiatkowska czytała "Na ustach grzechu", ulice były puste

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 18:50
- Nie wiem, czy to ja sama wybrałam ten zawód, czy to los tak mną pokierował, czy taka była moja droga dla mnie zaplanowana - mówiła w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Irena Kwiatkowska - bohaterka audycji "Dwie do setki", o której rozmawialiśmy z Barbarą Krafftówną, Krystyną Kwiatkowską-Jabłońską, Januszem Kukułą i Romanem Dziewońskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Ignacy Gogolewski. Janusz Kukuła: on nas kształtował, on nas uczył

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 13:48
- Kiedy "Inek" przychodził do nas, to wszyscy wstawali (...), przychodziła żywa legenda - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. - Ja nie znam słów godnych tego pożegnania. Dlatego, że musielibyśmy pożegnać nasze przeżycia, nasze wzruszenia, nasze uśmiechy i łzy - podkreślił.
rozwiń zwiń