Polskie Radio
Section05
Piotr Wąż

Dzień ojca. Dr Mateusz Grzesiak: czas spędzony z ojcem kluczowy dla rozwoju dziecka

- Dziś ojciec nie działa tylko weekendowo i w święta, ale funkcjonuje codziennie, odrabia lekcje z dzieckiem, zabiera je do szkoły przedszkola czy żłobka, potrafi ugotować, pielęgnuje dziecko, jest zdecydowanie bardziej obecny. Nawet co trzeci ojciec deklaruje, że ma doświadczenie ze szkołą rodzenia albo z warsztatami rodzicielskimi, co kiedyś było zupełnie nie do pomyślenia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Grzesiak, psycholog, wykładowca Akademii WSB. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dzień Ojca

POLSKIE RADIO 24 Problem polskich portów. Ekspert: towary są zbyt długo składowane

- Ładunki są zbyt długo składowane w polskich portach. Budowa nowych terminali niewiele pomoże, jako że głównym problemem jest wywóz towarów; wynika on z niewystarczającej infrastruktury drogowej i kolejowej, ale też z potrzeby udrożnienia dolnego odcinka Wisły - sprawa ta jest znana od czasów Gierka - tłumaczył w Polskim Radiu 24 dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Bałtyk Morze Bałtyckie Gdańsk Gdynia porty transport GOSPODARKA Niemcy Dania logistyka

Polskie Radio 24 20 lat Polski w UE. Buzek: to się bardzo opłaciło

- Byliśmy asertywni. Nie uważaliśmy, że należy przyjmować wszystko, co nam proponują. My chcieliśmy być od pierwszej chwili pełnoprawnymi członkami i Sojuszu Północnoatlantyckiego, i Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 były premier Jerzy Buzek. Jak podkreślił, dzięki twardej postawie rządu podczas negocjacji akcesyjnej wejście Polski do UE było godne.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Buzek Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej HISTORIA społeczeństwo

POLSKIE RADIO 24 Pomoc USA dla Ukrainy. "Będzie taka, by Kijów nie przegrał"

- Stanowisko ludzi rządzących w tej chwili Stanami Zjednoczonymi streszcza się w określeniu: "nie dopuścić do porażki Ukrainy". Nikt z polityków amerykańskich do tej pory nie powiedział, że celem jest pokonanie Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog i b. ambasador RP w Moskwie, komentując szanse na uchwalenie amerykańskiej pomocy dla Kijowa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włodzimierz Marciniak ŚWIAT Europa Ameryka Ukraina wojna 2024 wojna na Ukrainie Rosja USA

Czytelnictwo w Polsce. Księgarka Julia Rzemek o sympatii Polaków do książek

Według badań, co trzeci Polak czyta w ciągu roku przynajmniej jedną książkę, a jeden na czterech - nawet do 50 rocznie. Cały czas także więcej książek kupujemy niż wypożyczamy lub pożyczamy między sobą, ale coraz częściej korzystamy z dużych sieci księgarni lub internetu. W efekcie - tylko w ubiegłym roku upadło w Polsce ponad 100 księgarń. O tym, jakie księgarnie przetrwają i czy papierowe książki w ogóle mają przyszłość - mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Rzemek, księgarka z Big Book Cafe.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki

PR24 Były ambasador USA: sojusz Stanów i Europy fundamentem wolnego świata

- Na razie nie mamy w Stanach Zjednoczonych konsensusu dotyczącego wojny w Ukrainie. Republikanie ze szkoły Donalda Trumpa nie popierają Ukrainy, to dla nas problem. Gdyby Trump wygrał wybory prezydenckie, będzie to trudne dla całego wolnego świata i dla NATO - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Fried, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w latach 1997–2000.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina wojna 2024 ŚWIAT Europa Daniel Fried USA NATO Donald Trump

PR24 Śmierć Nawalnego. Prof. Marciniak: podano uniwersalne wyjaśnienie

- Niedawno czytałem większą analizę, w której była mowa, że oficjalnie podana przyczyna śmierci Aleksieja Nawalnego, czyli zakrzep, jest w rosyjskich koloniach karnych standardowo podawaną przez więzienną służbę zdrowia przyczyną zgonów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak, b. ambasador Polski w Moskwie. Podkreślił, że Rosji już dawno zależało na wyeliminowaniu Nawalnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włodzimierz Marciniak Rosja Aleksiej Nawalny śmierć zabójstwo ŚWIAT Europa Syberia

PR24 Chińskie marki szturmem biorą rynki Europy. "Są liderem w elektrykach"

- Wiele lat temu europejskie i światowe firmy pojawiły się w Chinach. Ale tam nie można było postawić fabryki i sprzedawać samochodów - trzeba było wejść we współpracę z chińską firmą. To spowodowało, że chińscy producenci nauczyli się produkować samochody - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Gość audycji podkreślił, że w zakresie pojazdów elektrycznych Chiny są światowym liderem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Azja Chiny GOSPODARKA samochody samochody elektryczne Polskie Radio 24

PR24 Kampania samorządowa. Andrzej Stankiewicz: wybory do Sejmu diametralnie zmieniły sytuację

Partie polityczne rozpoczynają kampanię samorządową. W Polskim Radiu 24 działania polityków komentował Andrzej Stankiewicz z portalu Onet.pl. Gość audycji stwierdził, że kampania będzie o tyle inna, że "diametralnie zmieniła się sytuacja po wyborach parlamentarnych, (...) bo zmienił się układ władza-opozycja".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory samorządowe 2024 Andrzej Stankiewicz Polskie Radio 24

PR24 Kampania samorządowa. Patryk Słowik: będzie niemrawa i skromna, partie są zmęczone

Kampanię samorządową w Polskim Radiu 24 komentował Patryk Słowik z wp.pl. Gość audycji podkreślił, że sobotnie konwencje miały charakter ogólny, centralny i służyły głównie mobilizacji elektoratu partyjnego. Teraz można mieć nadzieję, na to, że kampania będzie się stawać coraz bardziej samorządowa. Jednocześnie stwierdził, że należy spodziewać się kampanii raczej ubogiej ze względu na maraton wyborczy, w którym jesteśmy od ubiegłego roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory wybory samorządowe wybory samorządowe 2024

PR24 "Bycie obywatelem to też obowiązki". Ekspert apeluje o szkolenia z zakresu obrony cywilnej

W Polsce potrzebne są zmiany w prawie pozwalające reagować na zagrożenie ze strony Rosji i Białorusi - przekonywał w Polskim Radiu 24, ekspert Strategy & Future i zastępca redaktora naczelnego w magazynie "Układ Sił". Wskazywał nie tylko na podstawy prawne działania wojska, ale też konieczność przeszkolenia obywateli z zakresu obrony cywilnej. - Jesteśmy obywatelami republiki, a to nie tylko prawa, ale też obowiązki- argumentował.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wojsko

PR24 Stajemy się coraz głupsi? Dr Grzesiak: młodzi ludzie odchodzą od inteligencji jako wartości

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę umiejętności rozumowania werbalnego, rozwiązywania problemów wizualnych, umiejętność mówienia analogiami, czy kwestia rozumowania obliczeniowego, to okazuje się, że we wszystkich tych aspektach jest coraz gorzej, generalnie rzecz biorąc jesteśmy coraz mniej inteligentni z pokolenia na pokolenie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Grzesiak, psycholog, wykładowca Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  nowe technologie problemy społeczne uzależnienia

PR24 Nowe świadczenia dla osób z niepełnosprawnością. Prof. Dudzińska: bałagan w systemie, który i tak jest skomplikowany

- W tej chwili politycy są świadomi tego, że ustawa wymaga pilnych korekt. Przede wszystkim z tym systemem będą się zderzać osoby, które chcą uzyskać świadczenie wspierające, które tak ładnie wyglądało na banerach wyborczych - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Dudzińska, zajmująca się problemem wsparcia dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA niepełnosprawni niepełnosprawność

PR24 Nowe technologie kluczowe dla współczesnego pola walki. Ekspert wskazuje, gdzie leżą ograniczenia

Sztuczna inteligencja będzie coraz powszechniej wykorzystywana na polu walki - przekonuje Andrzej Kiński z czasopisma "Wojsko i Technika". W rozmowie z Polskim Radiem 24 wskazuje przykłady zastosowań AI, pojazdów autonomicznych i nowych technologii w wojnie. Wskazuje też, jaki problem nietechniczny ogranicza rozwój takich systemów dla potrzeb wojska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA nowe technologie

PR24 Śpiewak: Tusk powiedział w exposé zdecydowanie mniej, niż w tym dość ogólnikowym porozumieniu koalicyjnym

Donald Tusk został w poniedziałek wybrany przez Sejm na premiera. We wtorek wygłosił exposé, w którym wskazał główne cele swoich rządów oraz przedstawił kandydatów na ministrów. W Polskim Radiu 24 Jan Śpiewak, publicysta, aktywista miejski i działacz społeczny, stwierdził, że więcej konkretów było w i tak bardzo ogólnikowej umowie koalicyjnej niż w trwającym ponad dwie godziny exposé.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Śpiewak POLSKA polityka Donald Tusk rząd expose premiera Donalda Tuska

PR24 "W 2015 r. rynek pracy był zdewastowany". Prof. Zieleniecki o efektach ośmiu lat rządów PO-PSL

- Warto przypominać, jak wyglądała sytuacja osiem lat temu, mieliśmy do czynienia z wieloma problemami społecznymi, w tym z bezrobociem. To także sprawa jakości miejsc pracy, mieliśmy bardzo dużo niepokojących zjawisk na rynku pracy, jak bardzo duża liczba osób wykonujących pracę na podstawie mało cywilizowanych form zatrudnienia, umów cywilnoprawnych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marcin Zieleniecki (Uniwersytet Gdański).
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA rynek pracy zatrudnienie bezrobocie praca