REKLAMA

"Tu narodziła się Portugalia"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 19:00
"Znajdź swoje Guimaraes" - to próba pokazania miasta w odmienny od standardowego sposób. Irena Uebler zachęca do chodzenia po Guimaraes bocznymi ścieżkami oraz do zwracania uwagi na to, co zwykle turystom umyka.
Audio
  • Z wizytą w Guimaraes - Europejskiej Stolicy Kulturalnej 2012
Zamek w Guimaraes
Zamek w GuimaraesFoto: Nuno Tavares/Wikipedia/GNU

Guimaraes -  Europejska Stolica Kultury w roku 2012 to niewielkie miasto w północnej Portugalii, znajdujące się niedaleko Porto. Przybywające do niego osoby wita hasło "Tu narodziła się Portugalia". W Guimaraes urodził się bowiem pierwszy król Portugalii, Alfons I. Tu znajduje się również pierwsza siedziba królów, która przyciąga turystów z całego świata .

Napięcia między tradycją a współczesnością oraz między tym, co lokalne, a tym, co uniwersalne - to tematy dominujące w tym roku w obszarze sztuki i architektury. Pokazom skarbów przeszłości towarzyszyły inicjatywy podejmujące dzisiejsze problemy lokalnej społeczności. O najważniejszych opowiadają Gabriela Vaz-Pinheiro, koordynatorka programu oraz Jose Antonio Bandeirinha, komisarz wystawy "Fernando Tavora. Nieustająca nowoczesność".

 

Manuskrypty muzyczne od XII do XVII wieku ukazuje wystawa w Muzeum Alberto Sampaio. Część zbiorów ocalała przez przypadek. Po ekspozycji oprowadza dyrektor muzeum,  Manuel Graca.

Ponad 60 produkcji powstało w Guimaraes w ramach programu filmowego. Wśród zaproszonych twórców znaleźli się między innymi: Jean-Luc Godard, Peter Greenaway, Manoel de Oliveira i Aki Kaurismaki - wymienia Rodrigo Areias, reżyser i producent, koordynator programu filmowego.

Do zapoznania się z kulturalnymi atrakcjami Guimaraes zapraszał Michał Nowak.

Czytaj także

Wspomnienie o Saramago

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 09:00
Gdyby żył kończyłby 88 lat. Literatura portugalskiego noblisty ciągle wzbudza zainteresowanie i dyskusje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portugalczycy będą szturmować Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 14:30
Polskie obrazy nagrodzone na prestiżowym Festiwalu Filmów Turystycznych Art&Tur w portugalskim Barcelos. Nagrodzono aż 4 filmy promujące Polskę.
rozwiń zwiń