REKLAMA

Długa noc w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 19:32
Rozmowa z reżyserką opery "Joanny d' Arc" Natashą Ursuliak, sztuka Gombrowicza w Londynie, Gaspar Noe o swoim ostatnim filmie oraz "Długa noc muzeów" w Berlinie.

W najbliższym "Europejskim Magazynie Kulturalnym" opowiemy o berlińskiej "Długiej nocy muzeów". Ponad 100 muzeów, małych i dużych, znanych i mniej znanych kolekcji zostaje w nocy z soboty na niedzielę udostępniona zwiedzającym. Oprócz regularnych wystaw organizowane są dla nocnych miłośników kultury i sztuki koncerty, odczyty, przedstawienia taneczne i teatralne oraz liczne specjalne "rundki" z przewodnikiem.

Porozmawiamy z Natashą Ursuliak, która reżyseruje w Operze Wrocławskiej dzieło Giuseppe Verdiego "Joanna d'Arc". Intencją reżyserki wrocławskiej inscenizacji Nataszy Ursuliak jest ukazanie w postaci Joanny d'Arc silnej kobiety zdolnej do walki o własne ideały. Jest to próba opowiedzenia historii Joanny z perspektywy dzisiejszych czasów podpierając się źródłami historycznymi. Reżyserka postanowiła także zmienić oryginalne libretto i uczynić Giacomo nie ojcem Joanny - jak jest w oryginale - lecz księdzem.

Udamy się do Londynu, gdzie odbędzie się przedstawienie dramatu Witolda Gombrowicza w Network Theatre. Rzadko graną na Wyspach Brytyjskich sztukę "Iwona, księżniczka Burgunda" przygotował londyński zespół Sturdy Beggars, jako część projektu Brain Drain Season pokazującego ważne utwory sceniczne wybitnych dramaturgów z Europy Wschodniej.

Reżyser Gaspar Noe opowie o swoim filmie "Wkraczając w pustkę". To historia przebywającego w Tokyo dilera - Oscara, który zostaje złapany i postrzelony przez policję. Kiedy umiera, jego duch pozostając wierny obietnicy złożonej siostrze, że nigdy jej nie zostawi, odmawia rezygnacji ze świata żywych. Wędruje przez miasto, jego wizje stają się coraz bardziej zniekształcone i koszmarne. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość scalone w halucynacyjnym wirze.

Na zakończenie opowiemy o nowych projektach europejskich artystów: Maurizia Cattelana, Pierpaola Ferrari i Christina Boltanskiego.

Zaprasza Justyna Piernik.

29 stycznia (sobota), godz. 14:30

Czytaj także

Gombrowicz u Karolaka

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 11:27
- Odważny, pełen humoru i cynizmu, ciepły i gorzki – tak nowy spektakl Teatru Imka zapowiadają twórcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino ery techno

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 17:52
- Film "Wkraczając w pustkę" Aspara Noé działa na naszą podświadomość i emocje podobnie jak muzyka techno – uważa krytyk filmowy Jan Topolski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna d’Arc, młodzi zdolni i kominiarz

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 12:10
Premiera w Operze Wrocławskiej, laureaci VIII edycji programu stypendialnego Ministra Kultury oraz nowa wystawa w warszawskiej CSW.
rozwiń zwiń