Obywatelska próba sił. Manifestacje wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 16:00
- Dla dobrej manifestacji istotne są uczucia radości, szczęścia i wspólnoty - mówił w Dwójce Henryk Wujec. - Każda manifestacja jest wzmocnieniem uczestnika, on rozumie, że nie jest sam - dodawał Maciej Pawlicki.
Audio
  • Po co maszerujemy? Debata Dwójki (Innymi słowy/Dwójka)
Historia pełna jest manifestacji, które zmieniły dzieje świata (zdjęcie ilustracyjne)
Historia pełna jest manifestacji, które zmieniły dzieje świata (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/Hans

Kodowcy, narodowcy, frankowicze, związkowcy, ekolodzy i feministki - wszyscy biorą dziś udział w marszach. O fenomenie współczesnych manifestacji i ich historycznym kontekście dyskutowaliśmy w audycji "Innymi słowy".

Dr Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji IPN, zwracał uwagę, że znaczenie wieców nie zmieniło się za bardzo od czasów starożytności: chodzi o pokazanie siły. W starożytnej Grecji obywatele rozdzielali się na placu, na dwie grupy. Większość miała rację. Z kolei w starożytnym Rzymie odbywały się marsze zwycięzców, w czasie których prowadzono przegranych. - W podobny sposób w zeszłym roku zachowali się rebelianci w Donbasie, pędząc przed sobą wziętych do niewoli żołnierzy ukraińskich - dodawał historyk.

O różnicach między marszami i pielgrzymkami opowiadał prof. Andrzej Wójtowicz.

Dyskusja odbyła się 6 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.

***

Tytuł audycji: Innymi słowy (w paśmie "Przestrzenie kultury")

Prowadzi: Barbara Schabowska, Tomasz Kempski i dr Marek Kochan

Goście: Henryk Wujec (opozycjonista, doradca prezydenta Komorowskiego ds. społecznych); Maciej Pawlicki (producent i scenarzysta filmowy, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu); dr Andrzej Zawistowski (historyk, dyrektor Biura Edukacji IPN) oraz prof. Andrzej Wójtowicz (socjolog religii UKSW).

Data emisji: 15.05.2016

Godzina emisji: 12.00

Audycja powstała we współpracy z TVP Kultura.

bch/mc

Czytaj także

Czas ekranu. Czy telewizja umie mówić prawdę?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 15:00
– Stronniczość w mediach jest wpisana w ich funkcjonowanie – mówił medioznawca dr Tomasz Gackowski w debacie "Telewizja: kłamstwo czy prawda ekranu?".
rozwiń zwiń