Aleksandra Świgut - nadzieja polskiej pianistyki

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 17:00
Bohaterką pierwszej noworocznej audycji "Chopin osobisty" była Aleksandra Świgut. Jedna z najciekawszych polskich pianistek młodego pokolenia, utalentowana solistka i kameralistka, laureatka II nagrody ex aequo I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
Aleksandra Świgut
Aleksandra ŚwigutFoto: NIFC

Jej wszechstronna działalność artystyczna obejmuje wykonawstwo zarówno na współczesnym, jak i historycznym fortepianie. W 2014 roku wraz z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem nagrała płytę z utworami Roberta Schumanna wydaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, który pod koniec ubiegłego roku opublikował również solową płytę Aleksandry Świgut. Album wydany w serii "The Real Chopin" prezentuje szeroki wybór dzieł Chopina nagrany na fortepianie Erarda z 1858 roku. W audycji posłuchaliśmy m.in. Barkaroli Fis-dur op. 60 oraz Sonaty b-moll op. 35 w interpretacji pianistki.

Aleksandra Świgut to absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Muzycznej w Katowicach, Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie i uczestniczka XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, zdobywała nagrody w międzynarodowych konkursach pianistycznych dla młodych muzyków w Ettlingen, Enschede i Nowym Orleanie. Brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. Chopin i Jego Europa, Festiwalu Pianistycznym w Nohant, Wielkanocnym Festiwalu Beethovenowskim, Festiwalu Chopin a Paris, Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Midis-Minimes w Brukseli.


Posłuchaj
58:28 2024_01_07 16_00_19_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Aleksandra Świgut - nadzieja polskiej pianistyki (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 7.01.2024

Godzina emisji: 16.00

mgc/mo

reklama

Czytaj także

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Artur Szklener: będą pianiści z całego świata

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 17:00
- Ideą konkursu jest połączenie dwóch pomysłów, do pewnego stopnia dwóch światów. Z jednej strony to magia wielkiego Konkursu Chopinowskiego, w 2027 roku będziemy obchodzić jego stulecie. Drugim aspektem tego wciąż nowego przedsięwzięcia jest wykonawstwo "historycznie zorientowane", na instrumentach z epoki, zgodnie z prawidłami z epoki, gdy te utwory powstały - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor NIFC.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin na cztery wiolonczele

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 17:00
Tę audycję wypełniły brzmienia kameralne, głównie z udziałem wiolonczeli, a właściwie aż czterech wiolonczel. Była to prezentacja Chopinowskiego albumu Polish Cello Quartet - jednego z naszych czołowych zespołów kameralnych, który tworzą czterej znakomici wiolonczeliści: Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta i Adam Krzeszowiec.
rozwiń zwiń