Polskie Radio
Section05
Artur Szklener

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Eric Guo: te fortepiany to coś pozaziemskiego

- Instrumenty historyczne są czymś niezwykłym. Instrumenty współczesne dają oczywiście mnóstwo możliwości, ale moim zdaniem brzmienie fortepianów z epoki przewyższa wszystko. Bardzo blisko zaprzyjaźniłem się z Pleyelem z 1842 roku z kolekcji Edwina Beunka. To najlepszy instrument, z jakim miałem kiedykolwiek do czynienia - mówił w Dwójce Eric Guo, zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu filharmonia narodowa Fryderyk Chopin Eric Guo Piotr Pawlak Angie Zhang Yonghuan Zhong Artur Szklener Vaclav Luks

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Artur Szklener: będą pianiści z całego świata

- Ideą konkursu jest połączenie dwóch pomysłów, do pewnego stopnia dwóch światów. Z jednej strony to magia wielkiego Konkursu Chopinowskiego, w 2027 roku będziemy obchodzić jego stulecie. Drugim aspektem tego wciąż nowego przedsięwzięcia jest wykonawstwo "historycznie zorientowane", na instrumentach z epoki, zgodnie z prawidłami z epoki, gdy te utwory powstały - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor NIFC.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Artur Szklener Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych konkurs chopinowski Jakub Kukla Fryderyk Chopin fortepian instrumenty instrument MUZYKA

Artur Szklener: muzyka Chopina łączy wszystkich ludzi

- Głównym przesłaniem nas wszystkich: artystów, organizatorów, dziennikarzy i słuchaczy jest jedno - to apel o pokój. Muzyka Chopina łączy nas na całym świecie, dedykujemy wszystkie urodzinowe koncerty ofiarom wojny w Ukrainie - mówił na antenie Dwójki Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. 
Zobacz więcej na temat:  85 lat Dwójki Paweł Siwek Artur Szklener Dwójka Fryderyk Chopin konkurs chopinowski MUZYKA

Bruce Liu - nagrania z Konkursu Chopinowskiego. Premiera płyty!

- Ta produkcja, ten portret z jednej strony dodaje prestiżu zwycięzcy, a z drugiej powoduje, że Konkurs Chopinowski, jego efekt muzyczny, w sposób wręcz natychmiastowy pojawia się na całym świecie - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Bruce Liu w nagraniach konkursowych – krążek właśnie ukazał się na polskim rynku.
Zobacz więcej na temat:  Bruce (Xiaoyu) Liu konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 płyta Dwójka Artur Szklener Beata Stylińska 85 lat Dwójki

"Na nowo zrozumieliśmy, jak ważna jest kultura wysoka". Dyrektor NIFC o Konkursie Chopinowskim

Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i Konkursu Chopinowskiego Artur Szklener powiedział, że "świętem muzyki udowodniliśmy sobie, jak ważna jest kultura wysoka". Zakończył się 18. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Nagrodzeni pianiści wystąpili wieczorem w Filharmonii Narodowej na trzecim i ostatnim koncercie laureatów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Artur Szklener muzyka klasyczna konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 Fryderyk Chopin fortepian KULTURA

Konkurs Chopinowski. Kulisy werdyktu jurorów

- Po pierwszym rankingu okazało się, że doszło do bardzo nietypowego układu, jeśli chodzi o liczbę punktów. Trzech pianistów miało dosłownie identyczną punktację i jury bardzo długo debatowało nad tym, czy jest możliwe, żeby trzy osoby dostały ex aequo tę samą nagrodę, a byłaby to dosyć wysoka nagroda - relacjonował w "Poranku Dwójki" Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Artur Szklener konkurs chopinowski Monika Zając MUZYKA

Szklener o Konkursie Chopinowskim: poziom jest niezwykle wysoki

9 Polaków, 8 Japończyków, 7 Chińczyków i 5 Włochów, a poza tym reprezentanci Kanady, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Łotwy - łącznie 45 osób przeszło do drugiego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego. - Jurorzy zdecydowali się zakwalifikować aż o 5 osób więcej niż wynosi sugestia regulaminowa - mówił dyrektor NIFC, dr Artur Szklener.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Artur Szklener konkurs chopinowski Monika Pilch

Artur Szklener z NIFC: "Pianistom towarzyszą ogromne emocje"

- Od samego początku najważniejsi są artyści. Już teraz składamy im hołd, zwłaszcza w tym trudnym czasie, bo dla wielu to pierwszy moment od ponad roku, kiedy będą mogli wystąpić przed publicznością - mówił dr Artur Szklener o rozpoczynających się eliminacjach do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Zmagania młodych artystów, które potrwają do 23 lipca, będzie można oglądać dzięki transmisji wideo na stronie radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski Dwójka KULTURA Paweł Siwek Artur Szklener Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 muzyka klasyczna

Daniel Cichy: główny cel to włączenie polskiej muzyki w krwiobieg kultury światowej

- Program "Dziedzictwo muzyki polskiej" składa się z wielu elementów. To jest odkrywanie, badanie, archiwizowanie, a później włączanie do życia muzycznego konkretnych kompozycji, konkretnej twórczości polskich artystów - mówił w Dwójce Daniel Cichy, dyrektor-redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla opera Artur Szklener Polskie Wydawnictwo Muzyczne KULTURA

Artur Szklener: Konkurs Chopinowski to ważne wydarzenie dla młodych artystów

- Dla nas jest ważne, by Konkurs Chopinowski pozostał wydarzeniem, które jest organizowane w sposób godny, ponieważ jest to konkurs o wielkiej tradycji i wielkiej historii. Zależy nam, by presja, wynikająca z pandemii, nie zdewastowała szansy dla młodych artystów - mówił w Dwójce dr Artur Szklener - dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Artur Szklener Fryderyk Chopin Dwójka Róża Światczyńska KULTURA