"Polish Dances". Karolina Nadolska i jej wybór mazurków i polonezów Chopina

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 10:00
W kolejnej audycji z cyklu "Chopin osobisty" premiera płyty pt. "Polish Dances", na której znalazł się wybór chopinowskich mazurków i polonezów w wykonaniu Karoliny Nadolskiej.
Karolina Nadolska to jedna z najbardziej utalentowanych pianistek młodego pokolenia
Karolina Nadolska to jedna z najbardziej utalentowanych pianistek młodego pokoleniaFoto: materiały prom.

Specjalność: Chopin

Karolina Nadolska to jedna z najbardziej utalentowanych pianistek młodego pokolenia, laureatka wielu konkursów chopinowskich, która do swoich najważniejszych sukcesów może zaliczyć I nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Budapeszcie i Granadzie, II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, czołowe laury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy czy zwycięstwa na międzynarodowych konkursach chopinowskich w estońskiej Narwie, chorwackim Karlovac i czeskich Mariańskich Łaźniach.

Zdobywała także liczne Chopinowskie nagrody specjalne, m.in. za najlepsze wykonania mazurków na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Azja-Pacyfik w koreańskim Daegu.


Posłuchaj
59:30 2024_02_25 15_59_02_PR2_Chopin_osobisty.mp3 "Polish Dances". Karolina Nadolska i jej wybór mazurków i polonezów Chopina (Chopin osobisty/Dwójka)

 

"Polish Dances" - wybór mazurków i polonezów Chopina

Karolina Nadolska ukończyła z wyróżnieniem studia na UMFC w Warszawie, w klasie prof. Piotra Palecznego. Kształciła się także w Gdańsku pod opieką prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Koncertowała solo i z orkiestrami na wielu ważnych estradach świata i festiwalach pianistycznych. Jej debiutancką płytę z utworami Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta wydał w 2015 roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Obecnie pianistka jest pedagogiem warszawskiej uczelni, niezależnie od działalności koncertowej prowadzi własną klasę fortepianu.

W audycji słuchaliśmy obszernego fragmentu nowego albumu Karoliny Nadolskiej, zapowiedzieliśmy także koncerty organizowane przez NIFC w 214. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, których bohaterem będzie Eric Guo - zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 25.02.2024

Godzina emisji: 16.00

pg/gs

Czytaj także

Chopin w nowej interpretacji Rafała Blechacza

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023 17:00
W tym wydaniu audycji słuchaliśmy II Sonaty b-moll opus 35 oraz Nokturnu fis-moll opus 48 nr 2 Chopina w nowej interpretacji Rafała Blechacza. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chopin Project". Wojciech Fudala z Polish Cello Quartet: poczuliśmy się wyróżnieni

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 18:14
- Chopin traktował wiolonczelę w sposób wyjątkowy. Napisał na ten instrument trzy utwory. To niewiele w stosunku do tego, co stworzył na fortepian, ale fakt, że wymyślił on język pianistyczny, który jednocześnie jest niesłychanie śpiewny, bardzo zbliża fortepian do brzmienia wiolonczeli. Staraliśmy się to przejąć, tworząc ten krążek - mówił w Dwójce Wojciech Fudala o płycie "Chopin Project" Polish Cello Quartet.
rozwiń zwiń