Ostatnie dni Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2011 13:23
18 września 1939 roku Stanisław Ignacy Witkiewicz popełnił samobójstwo. O okolicznościach tego wydarzenia mówią świadkowie oraz badacze biografii artysty.
Audio
  • Ostatnie dni Witkacego. W Polskim Radiu z prof. Januszem Deglerem i prof. Lechem Sokołem rozmawia Iwona Malinowska

Stanisław Ignacy Witkiewicz zginął śmiercią samobójczą. Goście audycji  - prof. Janusz Degler oraz prof. Lech Sokół - przypominają okoliczności  tego zdarzenia, powołując się na spisane relacje świadków - m.in. Czesławy Oknińskiej - Korzeniowskiej, towarzyszącej Witkacemu. Oboje mieli popełnić samobójstwo - Oknińską udało się odratować. Uzupełnieniem są relacje dźwiękowe - m.in. Włodzimierza Ziemlańskiego, mieszkańca wsi Jeziory na Polesiu, który był bezpośrednio na miejscu zdarzenia.

Niewątpliwie do tego desperackiego kroku, pchnęło Witkacego wiele zdarzeń i okoliczności, z których najważniejszą była wiadomość podana przez radio 17 września, że do Polski wkroczyła armia radziecka. Witkacy - świadek i uczestnik rewolucji lutowej a później październikowej w Rosji, miał świadomość, do czego zdolni są Rosjanie. Był w tym momencie historycznym w nienajlepszej kondycji  fizycznej i psychicznej. Stale nękały go stany depresyjne, wywołane burzliwym przebiegiem jego związku z Czesławą Oknińską - Korzeniowską. Wiemy o tym z jego  listów. Goście ustosunkowali się także do narosłych przez lata plotek, domysłow i opowieści, dotyczących śmierci Witkacego.

Zaproszenie do audycji Iwony Malinowskiej przyjęli prof. Janusz Degler, autor książki "Portret wielokrotny Witkacego", edytor "Dzieł zebranych" i "Listów" pisarza oraz prof. Lech Sokół - autor książek: "Groteska w Teatrze Stanisława Ignacego Witkiewicza" oraz "Strindberg i Witkacy. Dalecy i bliscy".

Czytaj także

Odnaleziono obraz wart pół miliona złotych

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 10:17
Łódzkie CBŚ odnalazło obraz Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) "Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Manipulacje i miny Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2011 06:00
- Efekty uzyskane samym aparatem i grą światłem nie wystarczały Witkacemu-fotografowi do osiągnięcia pełnej ekspresji. Posuwał się więc do manipulacji pozafotograficznej – mówi Stefan Okołowicz, kolekcjoner sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apteka rusza w Europę z Witkacym za pazuchą

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 11:04
W listopadzie Apteka wyrusza w trasę "Apteka Witkacy Express" - szlakiem podróży Witkiewicza. Znajdą się na niej Chorwacja, Wielka Brytania i Rosja.
rozwiń zwiń