Prof. Jerzy Vetulani. "To był człowiek renesansu"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 15:30
- Profesor był zawsze pełen życia. Przy nim hasło "carpe diem" nabierało zupełnie nowego znaczenia – mówił Marcin Rotkiewicz, autor książki "Mózg i błazen", będącej wywiadem-rzeką ze zmarłym 7 kwietnia neurobiologiem.
Audio
  • Wspomnienie o prof. Jerzym Vetulanim (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Prof. Jerzy Vetulani
Prof. Jerzy VetulaniFoto: PAP/Tytus Żmijewski

mózg 1200.jpg
Wokół nauki. Archiwalne wspomnienia prof. Jerzego Vetulaniego

- Tę niespożytą energię profesora mogłem zaobserwować podczas naszych wywiadów. Te spotkania bardzo mnie energetyzowały. Wystarczyło zadać jedno pytanie, a prof. Vetulani mógł odpowiadać na nie przez godzinę, meandrując i rozpoczynając nowe wątki. To była fascynująca opowieść, przy której ani przez chwilę nie czułem się znużony. To był prawdziwy człowiek renesansu. I nie chodzi tutaj tylko o jego wiedzę. Przykłady jego działalności można by mnożyć: kandydował na prezydenta Krakowa, współtworzył Piwnicę pod Baranami, ostatnio występował w krakowskim kabarecie Gadający Pies, a w latach 80. był zaangażowany w działalność opozycyjną w podziemnej Solidarności – dodał Marcin Rotkiewicz, wspominając zmarłego w wieku 81 lat profesora Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.

W nagraniu audycji posłuchamy również wspomnień o profesorze ze strony malarki Iwony Siwek-Front oraz Marii Mazurek z "Gazety Krakowskiej".

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Rozmawiał: Dawid Dziedziczak

Goście: Iwona Siwek-Front (malarka) oraz Maria Mazurek (dziennikarka), Marcin Rotkiewicz (dziennikarz)

Data emisji: 7.04.2017

Godzina emisji: 14.30

mz/mc

Czytaj także

Dzieciństwo Erhardta. Gdy panienki umiały grać

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 12:00
- Po wojnie tradycje rodzinnego muzykowania zanikły, Moim konserwatorium były próby i koncerty Filharmonii Warszawskiej Witolda Rowickiego - wspominał krytyk Ludwig Erhardt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czemu Polacy to "chojracy", a Szwedzi nie?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 06:00
- Stosunek do wszelkiej władzy, nie tylko politycznej, jest w Szwecji zupełnie inny niż w Polsce – przekonywał w radiowej Dwójce Krzysztof Dorosz pisarz, eseista, przebywający w tym kraju w latach 70. na emigracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wychowanek Grudzińskiego i Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 18:00
Wspomnienia Marka Rafaela Nowakowskiego - syna Tadeusza Nowakowskiego, autora powieści "Obóz Wszystkich Świętych", czytanej w Dwójce.
rozwiń zwiń