Wspomnienie ks. Mirosława Nowaka. "Był wizjonerem"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 18:01
- Ksiądz Mirosław był człowiekiem z wizją wiary, która wyraża się przez kulturę. I kultury, która jest drogą do głębi, drogą do Prawdy, ostatecznie do Pana Boga. Tym żył - mówił biskup Michał Janocha o zmarłym w kwietniu księdzu Mirosławie Nowaku, historyku sztuki, dyrektorze muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Ks. dr Mirosław Nowak
Ks. dr Mirosław NowakFoto: PAP/Rafał Guz

Posłuchaj
19:49 Wspomnienie ks. Nowaka 3.06.2021.mp3 Wspomnienie o ks. Mirosławie Nowaku (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

Ks. Mirosław Nowak we wrześniu obchodziłby 60. urodziny. Urodził się w 19 września 1961 w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1990 z rąk kard. Józefa Glempa. Wcześniej, w 1987 r. uzyskał magisterium z historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim a w 2006 r. obronił doktorat nauk o sztuce. W jednym z wywiadów, w piśmie "Niedziela" mówił, że sztuka jest dla niego odbiciem piękna samego Boga: Sztuka może być dla człowieka wierzącego ikoną czyli oknem do nieba. Inspirowana wiarą, prowadzi do wieczności i pozwala tę wieczność trochę "podglądać" przez dzieła.

- Jego wspaniałą cechą jako księdza to było to, że był bardzo aktywnym księdzem - mówił Piotr Plewa, wicedyrektor muzeum Archidiecezji Warszawskiej. - Był moderatorem w Ruchu Światło-Życie i w Domowym Kościele. Wieloletnim moderatorem wspólnoty Kana Galilejska. Poświęcał dużo czasu na spotkania z młodzieżą. Co roku organizował i wyjeżdżał z nimi na rekolekcje.


bp Michał Janocha 1200 forum.jpg
Bp Janocha: Zmartwychwstanie - dosłownie i w przenośni - dokonuje się po cichu

Ks. Mirosław Nowak angażował się w prace różnych gremiów eksperckich: od 2013 r. był członkiem Komisji Architektoniczno-Artystycznej Archidiecezji Warszawskiej, należał do Zespołu Ekspertów Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Caroll-Porczyńskich. Od 2016 r. jest/był konsultorem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego a od 2018 r. pełnomocnikiem ds. zarządzania i opieki nad Kolekcją im. Jana Pawła II.

- Ksiądz Mirosław był człowiekiem otwartym na różne sposoby myślenia, na różne idee. Gromadził wokół siebie i nawiązywał kontakty z ludźmi bardzo różnymi, zarówno pod względem upodobań artystycznych i estetycznych jak i również sympatii politycznych - mówił biskup Michał Janocha.

***

Tytuł audycji: Audycka okolicznościowa

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Ewa Korpysz, bp Michał Janocha, Piotr Plewa i ks. Andrzej Luter

Data emisji: 3.06.2021

Godzina emisji: 17.40

mw

Czytaj także

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. 104 lata historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 11:19
- Chcemy, aby widz sam poznał tę historię i sam dokonał refleksji. Staramy się nie narzucać naszego punktu widzenia. To jest opowieść dla młodych. Oni wchodzą w tę historię na początku XX wieku i idą z naszymi bohaterami do początku XXI wieku - mówił w "Poranku Dwójki" historyk Piotr Dmitrowicz, od 1 czerwca br. dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bp Janocha: Zmartwychwstanie - dosłownie i w przenośni - dokonuje się po cichu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 16:45
- Dużo łatwiej jest opisać pędzlem Boże Narodzenie, które jest w końcu dość szczegółowo opowiedziane na kartach Ewangelii, niż namalować Zmartwychwstanie, będące wydarzeniem historycznym, ale na styku czasu ziemskiego i wieczności. Ono nawet w Biblii nie zostało opisane. Niemniej, istnieje pokusa, żeby przedstawić plastycznie najważniejsze wydarzenie chrześcijaństwa - opowiadał w Dwójce historyk sztuki bp Michał Janocha.
rozwiń zwiń