Trzeci dzień finałów: Aimi Kobayashi krępował niewidzialny gorset

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 21:15
- Mamy prawo przypuszczać, że pianiści mogą odczuwać skutki tego wielodniowego wysiłku, nie zawsze trafiają na szczyt swojej formy - mówiła w podsumowaniu ostatniego dnia przesłuchań finałowych XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Róża Światczyńska.
Aimi Kobayashi
Aimi KobayashiFoto: Darek Golik/NIFC

Posłuchaj
18:13 2021_10_21 19_48_32_PR2_audycja_okolicznościowa.mp3 Podsumowanie trzeciego dnia finału XVIII Konkursu Chopinowskiego, cz.1. (Dwójka)

26:59 2021_10_20 21_48_30_PR2_audycja_okolicznościowa.mp3 Podsumowanie trzeciego dnia finału XVIII Konkursu Chopinowskiego, cz.2. (Dwójka)

  

W ostatniej sesji finałowej XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wystąpiło czworo pianistów, byli to: Aimi Kobayashi, Jakub Kuszlik, Hyuk Lee i Bruce (Xiaoyu) Liu.

Posłuchaj
06:18 Jonh Rink Konkurs Chopinowski 20 październik 2021 19_42_14.mp3 Rozmowa z jurorem Johnem Rinkiem (Dwójka)

 

Reprezentantka Japonii Aimi Kobayashi wykonała Koncert fortepianowy e-moll op. 11. - Najbardziej przykuwały moją uwagę dość swobodnie potraktowane rytmy i agogika - zaznaczył Marcin Majchrowski. - Zwróciłem uwagę na rodzaj manieryczności.

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

- Miałam wrażenie, że nie miała dzisiaj najlepszego dnia - oceniła Róża Światczyńska. - Od początku wydawała mi się wycofana w tej interpretacji. Być może poziom oczekiwań był dla niej deprymujący - zastanawiała się komentatorka. - Zdawała sobie sprawę, że gra o wysoką stawkę. Być może był to psychologicznie ciężar trudny do udźwignięcia. 

Aimi Kobayashi po występie w finale

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Występ Jakuba Kuszlika redaktorzy Dwójki ocenili jako kolejny krok na drodze wzwyż. - Z satysfakcją odnotowuję jego rosnącą formę, to jest pianista, którego darzę ogromną sympatią - nie kryła Róża Światczyńska. - Podziwiam opanowanie, zdolność skupienia się.

Jakub Kuszlik po występie w finale

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Pianista był bardzo zadowolony z próby przed koncertem z orkiestrą, co dało się odczuć podczas przesłuchania. - Szczególnie na samym początku, kiedy ta ekspozycja orkiestrowa zagrała dosadniejszymi brzmieniami - zauważył Marcin Majchrowski. - Aspekt kontrastowania w interpretacji Jakuba Kuszlika wyszedł chyba tak, jak on to sobie założył. - Ja jednak odczuwałam pewien niedosyt poetyckiej ekspresji i różnicowania koloru - dodała Róża Światczyńska. - Ale od strony wirtuozowskiej nie mam nic do zarzucenia.

Hyuk Lee po występie w finale

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Podsumowanie III dnia finałów

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]


***

Prowadzenie: Klaudia Baranowska, Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 19.45 i 20.20


Sponsorzy Sponsorzy

Czytaj także

Dzień 8. "Zawsze jest miło obserwować, jak pianiści rozwijają się z etapu na etap"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 14:42
- Dziś pozytywnie odebrałem Michelle Candotti i myślę nawet, że wystąpiła lepiej niż w pierwszym etapie. Zaczęła od Fantazji f-moll, potem wykonała Nokturn f-moll – wszystko w tej samej tonacji i w tym samym afekcie. Polonez fis-moll na samym końcu mnie absolutnie ujął i był patetyczny. Zupełnie zmieniła w nim barwę dźwięku, a to się nie wszystkim udaje - tak Marcin Majchrowski podsumował występ włoskiej pianistki, którą usłyszeliśmy podczas II etapu przesłuchań w XVIII Konkursie Chopinowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień 12. "Nikolay Khozyainov należy do absolutnych faworytów konkursu"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 17:10
- Zaprezentował bardzo wysoką formę w tym etapie, potwierdzając to, że nasze pochwały wygłaszane po jego wcześniejszych występach nie były na wyrost - mówił po występie Nikolaya Khozyainova w ostatniej sesji porannej III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego Marcin Majchrowski.
rozwiń zwiń