REKLAMA

Piotr Alexewicz z domu urodzenia Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 12:55
Wysłuchaliśmy koncertu Piotra Alexewicza, który zagrał swój pierwszy recital na instrumencie historycznym. Transmitowaliśmy go z domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli - na stronie internetowej dwojka.polskieradio.pl w samo południe 1 marca.
Od 2008 roku Dwójka w dniu 1 marca transmituje koncerty z dworku w Żelazowej Woli
Od 2008 roku Dwójka w dniu 1 marca transmituje koncerty z dworku w Żelazowej WoliFoto: PR

Trudno wyobrazić sobie dzień urodzin Fryderyka Chopina bez jego muzyki na antenie Dwójki. Od lat transmitujemy 1 marca (bo to ta data, do której się Chopin przyznawał, chociaż w metryce z kościoła w Brochowie widnieje 22 lutego 1810) transmitujemy więc południowy, godzinny recital pianistyczny, odbywający się w Żelazowej Woli, domu urodzin jednego z największych geniuszy w historii muzyki.

Punktualnie o 12.00 - w 212. rocznicę urodzin – rozpoczął się koncert Piotra Alexewicza, złożony wyłącznie z dzieł Fryderyka Chopina. Warto pamiętać, że tego koncertu można posłuchać jedynie w parku w Żelazowej Woli, ale bezpieczniej jest w nim uczestniczyć za pośrednictwem naszego, radiowego przekazu, albo streamingu wideo (także na kanałach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, który jest organizatorem koncertów urodzinowych Chopina).

Chcieliśmy to 85-lecie i radość 1 marca 1937 roku przeniesioną do 2022 roku obchodzić z wielkim przytupem. Ten przytup będzie niezmienny, ale jednak zmieniony. W przypadku 1 marca przygotowaliśmy - częściowo samodzielnie, a częściowo z naszym zaprzyjaźnionym Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina - koncerty (…). Nasza obecność przy Fryderyku Chopinie jest oczywista. Od 2008 roku mamy tradycję, że transmitujemy koncerty z dworku w Żelazowej Woli. Piotr Alexewicz, jeden z uczestników z Konkursu Chopinowskiego, zagra o godz. 12.00 na instrumencie historycznym - zapowiadała dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko.

Program:

Fryderyk Chopin Mazurki, op. 24, Walc Des-dur, op. 64 nr 1, Walc As-dur, op. 64 nr 3, Polonez es-moll, op. 26 nr 2, Nokturn Fis-dur, op. 15 nr 2, Preludia op. 28 (nr 20-24), Ballada f-moll, op. 52

wyk. Piotr Alexewicz

85 LAT RADIOWEJ DWÓJKI. OD WARSZAWY II DO PROGRAMU 2 POLSKIEGO RADIA >>>>

***

Piotr Alexewicz to jeden z najbardziej utalentowanych pianistów swojej generacji. Ma 22 lata i studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Pawła Zawadzkiego. Był półfinalistą ostatniego, XVIII Konkursu Chopinowskiego (2021) i laureatem nagrody im. prof. Zbigniewa Drzewieckiego. W 2020 roku otrzymał I Nagrodę na 50. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Regularnie występuje na międzynarodowych festiwalach, m.in. "Chopin i Jego Europa", Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Gdańskim Festiwalu Muzycznym, 36. Festival Chopin a Paris "Hommage a Clara Schumann". Pianista wystąpił ponadto podczas rozdania prestiżowych nagród International Classical Music Awards - NOSPR w Katowicach, na Academie de Musique Riviera w Szwajcarii, w Theatre Municipial Andre Malreaux w Paryżu. Wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Włoszech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Słowacji, Chorwacji, Szwajcarii, USA i Japonii. 

***

Koncert transmitowaliśmy we wtorek (1.03) od godz. 12.00.

Czytaj także

Jan Ptaszyn Wróblewski: "Trzy kwadranse jazzu" w radiu to moja frajda

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 18:00
- Jako kwartet trzymamy się od bardzo długiego czasu, z Wojciechem Niedzielą pracuję już chyba ponad 50 lat. Marcin Jahr pojawił się w latach 90., Andrzej Święs jest najmłodszy w zespole. Mamy szeroki repertuar, nawet w czasie koncertu czasami zmienia się jego program, jeśli jakiś klimat podoba się szczególnie, to staramy się iść w tą stronę - mówił na antenie Dwójki Jan Ptaszyn Wróblewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urodziny Chopina i Dwójki: Bruce Liu w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 13:33
Zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Bruce (Xiaoyu) Liu wystąpił 1 marca w Filharmonii Narodowej. W programie uroczystego koncertu znalazły się kompozycje Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń