"Bez wielkich słów" - reportaż Magdaleny Skawińskiej o gen. Fieldorfie "Nilu" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 20:00
24 lutego minęła 70. rocznica śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". W związku z tą rocznicą w audycji specjalnej przywołaliśmy sylwetkę generała, zastępcy komendanta głównego AK, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego.
Komendant Okręgu Polskiego Związku Strzeleckiego we Francji August Emil Fieldorf odbiera raport od uczestnika obozu przed swoim wykładem
Komendant Okręgu Polskiego Związku Strzeleckiego we Francji August Emil Fieldorf odbiera raport od uczestnika obozu przed swoim wykłademFoto: NAC

Po powstaniu warszawskim gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek", komendant główny AK, wyznaczył go na swojego zastępcę. 7 marca 1945 roku gen. Fieldorf został przypadkowo aresztowany przez NKWD w Milanówku pod okupacyjnym nazwiskiem Walenty Gdanicki.

Nierozpoznany przez władze sowieckie, został zesłany do obozu pracy na Uralu. Po odbyciu wyroku i powrocie do Polski w roku 1948 ujawnił się w odpowiedzi na ogłoszoną amnestię. W 1950 roku aresztowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, latami więziony i torturowany, został powieszony 24 lutego 1953, po wyroku w sfingowanym procesie.

W audycji autorka sięga po unikatowe, nagrane przez rodzinę, wspomnienia Janiny Fieldorf, żony generała, która opowiada o działalności męża w czasie II wojny światowej, o aresztowaniu przez Urząd Bezpieczeństwa, wreszcie o ostatnim spotkaniu w 1953 roku.

Żołnierze wyklęci - serwis specjalny >>>>>

O swoim stryju i relacji z jego bratem opowiada bratanica Maria Fieldorf, która wraz z mężem Leszkiem Zachutą napisała książkę o generale. "Nila" wspomina także Tadeusz Bobrowski, były żołnierz Armii Krajowej. W audycji wykorzystano materiały archiwalne dotyczące procesu szesnastu oraz zacytowano dokumenty bezpośrednio związane z fikcyjnym procesem Fieldorfa i wykonaniem wyroku śmierci. Audycja powstała w 2008 roku.


Posłuchaj
31:05 Bez wielkich słów - opowieść o generale Fieldorfie Nilu.mp3 "Bez wielkich słów" - reportaż Magdaleny Skawińskiej o generale Auguście Emilu Fieldorfie "Nilu".

 

***

Audycja okolicznościowa

Przygotowała: Magdalena Skawińska

Data emisji: 26.02.2023

Godzina emisji: 19.30

rk 

Czytaj także

Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie. Posłuchaj wspomnień uczestników

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 05:40
W nocy z 20 na 21 maja 1945 roku oddział Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Edwarda Wasilewskiego ps. Wichura rozbił obóz NKWD w Rembertowie i uwolnił ponad 500 więźniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Ciepliński "Pług". Niezłomny dowódca AK i WiN

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 05:55
26 listopada 1913 roku urodził się Łukasz Ciepliński. Był ostatnim dowódcą Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po uwięzieniu przez komunistów zachował niezłomną postawę, której świadectwo zawarł w grypsach napisanych do żony i syna. 
rozwiń zwiń