Zamiłowanie do Wrocławia i Dolnego Śląska. Co stoi za fascynacją Waldemara Krzystka?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 17:32
Wrocław i Dolny Śląsk to bardzo ważne miejsca dla Waldemara Krzystka - reżysera, który co i rusz wraca w ten region z kamerą. O swoim zamiłowaniu do Dolnego Śląska, wspomnieniach z dzieciństwa oraz filmowych inspiracjach opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia.
Waldemar Krzystek opowiedział o swojej miłości do Wrocławia i Dolnego Śląska
Waldemar Krzystek opowiedział o swojej miłości do Wrocławia i Dolnego ŚląskaFoto: shutterstock/mindea
  • Waldemar Krzystek urodził się w 1953 roku w Legnicy
  • W swoich filmach często nawiązuje do historii Dolnego Śląska
  • Reżyser podkreśla, że dorastał wśród osób, które pochodziły z różnych stron i doświadczyły tragedii

Waldemar Krzystek to reżyser, który w swoich filmach często nawiązuje do historii regionu Dolnego Śląska. Wiele jego produkcji powstało we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Dolny Śląsk to dla niego wyjątkowe miejsce, które jest również źródłem inspiracji.

Inspiracje z Dolnego Śląska

Waldemar Krzystek powiedział w Programie 2 Polskiego Radia, że jego rodzinna Legnica, ale i cały Dolny Śląsk, były miejscami, gdzie mieszkali ludzie przesiedleni z różnych regionów i mający za sobą różne historie. - Wszyscy moi sąsiedzi byli skądś przesiedleni do Legnicy. Był tylko jeden Niemiec, któremu pozwolono zostać. To było bardzo międzynarodowe miasto - wspominał.

- Były wokół dziwne zachowania. Ktoś pił wódkę i płakał. Pytałem mamy, dlaczego ten pan płacze, a mama odpowiadała mi, że jest mu smutno. Nie wiem, co on przeżył bądź stracił. Dopiero później dowiedziałem się, że był jedynym ocalałym z całej rodziny - dodał.

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu

Poza wspomnieniami i ludzkimi historiami, Dolny Śląsk i Wrocław to ważne miejsca dla reżysera z powodu Wytwórni Filmów Fabularnych. - Cieszę się, że wytwórnia przetrwała wszystkie kataklizmy dziejowe. Było z nią już różnie. Wydawało się, że już upada i za chwilę ktoś to kupi, zburzy i postawi osiedle. Były takie zakusy, ale wytwórnia ocalała - podkreślił.

Czytaj także:

- Teraz przeżywa swoją drugą młodość. Jest wyremontowana, nowoczesna i z powrotem zaczynają się tu pojawiać ludzie. W najlepszych latach zawsze było trudno umieścić tu film do produkcji - wspominał.


Posłuchaj
47:33 PR2 2024_05_02-13-05-49.mp3 Waldemar Krzystek o filmach, Wrocławiu i Dolnym Śląsku (Dwójka)

 

***

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Waldemar Krzystek (reżyser)

Data emisji: 2.05.2024

Godzina emisji: 13.00-15.00

dz/mgc

Czytaj także

Jakub Piątek o filmie "Pianoforte": NIFC dał nam totalną wolność

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 17:30
- Konkurs Chopinowski, jak wiadomo, powoduje bardzo wiele emocji u wszystkich, zarówno u występujących, jak i na widowni wśród komentujących. I to jest część czaru i legendy samego konkursu, ale to też jest oczywiście duże brzemię - mówił w Dwójce Jakub Piątek, reżyser filmu "Pianoforte". - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dał nam totalną wolność, także artystyczną - dodał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radosław Piwowarski: moje filmy oddają mój zachwyt nad światem

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 13:00
- Moja mama była artystką malarką i w jednym wywiadzie powiedziała: ja swoim malarstwem oddaję swój zachwyt nad światem. To samo mógłbym powiedzieć o sobie i swoim filmach. To wszystko zawdzięczam mojej mamie. Urodziłem się pod szczęśliwą gwiazdą - mówił w Dwójce reżyser Radosław Piwowarski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WFF we Wrocławiu świętuje 70. urodziny. "Drzwi były otwarte, więc wszedłem"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 10:30
Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu świętuje swoje 70. urodziny. Tutaj swoje filmy kręcili choćby Wajda, Polański czy Has. Właściwie nie ma polskiego reżysera, który nie zetknąłby się z wrocławską wytwórnią. W "Rozmowach po zmroku" pracownicy WFF opowiedzieli m.in. o jej historii. - Idąc kiedyś od obecnej Hali Stulecia, zauważyłem napis "Wytwórnia Filmów Fabularnych". Drzwi były otwarte, więc wszedłem do środka - wspomina Henryk Tas, oświetleniowiec pracujący tu niemal od samego początku.
rozwiń zwiń