Czesław Czapliński i ważka miłość do zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2022 13:30
- Bardzo się przygotowuję do każdej sesji. Jak szedłem do kogoś, starałem się jak najwięcej o nim wiedzieć - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Czesław Czapliński – światowej sławy fotograf, autor kilkudziesięciu książek i ponad stu wystaw. 
Muzeum Kolejnictwa. Wystawa fotograficzna Czesława Czaplińskiego Grand Central Nowy Jork w 100-lecie
Muzeum Kolejnictwa. Wystawa fotograficzna Czesława Czaplińskiego "Grand Central /Nowy Jork/ w 100-lecie"Foto: Andrzej Rybczyński/PAP

Julia Hartwig, Jerzy Kawalerowicz, Czesław Miłosz, Tadeusz Łomnicki, Jerzy Grotowski, Stanisław Barańczak, Agnieszka Osiecka, Stanisław Lem czy Ryszard Kapuściński. A także Umberto Eco, Jane Fonda, Vladimir Horowitz, Catherine Deneuve, Luciano Pavarotti, Susan Sontag czy Andy Warhol. Wszyscy sportretowani przez Czesława Czaplińskiego – światowej sławy fotografa, autora kilkudziesięciu książek i ponad stu wystaw. Łodzianina z urodzenia, który odnalazł swoją przystań w Nowym Jorku i Warszawie, i od kilkudziesięciu lat portretuje najważniejszych ludzi kultury i sztuki, polityki czy biznesu.

"Portrety z historią"

Dziś opisy tych spotkań okraszone zdjęciami można znaleźć w sieci, a wszystko dzięki... pandemii. Nasz gość podczas zamknięcia zaczął pisać tzw. "Portrety z historią". Najpierw zaplanował, że napisze o dziesięciu osobach. Poszło nieźle, a zatem ruszył w kierunku setki. I znów sukces. Ostatecznie stanęło na pięciuset. - To jest co nieprawdopodobnego, ilu ludzi na to wchodzi - podkreślił fotograf. 

Ponad milion fotografii

Jeśli porównamy tę liczbę z fotografiami zgromadzonymi w archiwum naszego gościa, wyda się bardzo skromna. Jest ich bowiem około miliona. - Kiedyś to było skomplikowane - ocenił nasz gość. - Jak ktoś mnie pyta, czy jeszcze robię zdjęcia tradycyjne, to odpowiadam, że cieszę się, że to się tak zmieniło. 

- Kiedyś wchodziło się z odbitką do laboratorium, do ciemni, zakładało się film i się go przygotowywało, i obrabiało - tłumaczył Czesław Czapliński. - Dzisiaj zapis wkładamy do Photoshopu, siedzimy przed ekranem komputera i możemy bardzo dużo zrobić.

Od ważek do odkryć

Tak jest dziś, ale wróćmy do pozornie zamierzchłych czasów, kiedy Czesław Czapliński wyborami kształtował swoją życiową ścieżkę. - W latach 70. przed wyjazdem (do USA - przyp. red.), interesowałem się ważkami (odonata), to było coś niesamowitego. Byłem w towarzystwie odonatologicznym - opowiadał. - Studiowałem biologię i jednocześnie zajmowałem się fotografią.

Kluczem do wyboru okazało się pragnienie odkrywania nieznanego, co w dziedzinie odonatologii miało niewielkie szanse realizacji.

Muszę wyjechać i zobaczyć

Ważnym elementem okazało się Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne. - Poznałem tam wybitnych fotografów, którzy mi pokazywali zdjęcia, pamiętam też, że bardzo dużo profesorów przychodziło ze szkoły filmowej - wspominał gość Pawła Siwka. - Raz przyszedł Witold Kuznowicz, który wykładał o świetle. Przyniósł grubą książkę "Historia fotografii światowej". Zacząłem ją oglądać, a tam Avedon, Karsh, Newman, wszyscy najwięksi fotografowie. I tak sobie myślę: jeżeli tu zostanę, to tych ludzi w ogóle nie poznam, tego co robią, o co tu chodzi. Muszę wyjechać i to zobaczyć.


Posłuchaj
57:08 Audycja okolicznościowa Dwójka 25 grudzień 2022 12_00_00.mp3 Rozmowa z fotografem Czesławem Czaplińskim (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

 

***

Czesław Czapliński urodził się w 1953 roku w Łodzi. Jest artystą fotografem, dziennikarzem, autorem książek i twórcą filmów dokumentalnych. Jako 26-latek, zainspirowany dokonaniami amerykańskich fotografów, wyjechał do Nowego Jorku. Tam fotografował prezydentów USA oraz gwiazdy kina i wybiegu, takie jak Jane Fonda, Liza Minelli i Cindy Crawford, ale także polskie legendy, m.in. Ryszarda Kapuścińskiego i Jerzego Kosińskiego.

***

Audycja okolicznościowa

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Czesław Czapliński (fotograf)

Data emisji: 25.12.2022

Godzina emisji: 12.00

pg/uk


Czytaj także

"Wyśniona historia kina na Podlasiu" - książka, która wymyka się kategoriom

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 19:17
- Może najpierw powiem, jak ona wygląda. Jest to duży album, pięknie oprawny w delikatne płócienko, wydrukowany na mlecznym, ciężkim papierze. Jest to album zdjęć wykonanych w tradycyjnej technice mokrego kolodionu, na których oglądamy bohaterów i bohaterki niebyłej, wyśnionej, wymyślonej historii kina na Podlasiu - mówiła we wstępie audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawid Stube: najbardziej ciekawią mnie historie ludzi

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 10:42
- Od 16 już lat zajmuję się wyłącznie fotografowaniem ludzi. Najbardziej interesuje mnie opowiadanie ich historii - mówił w "Poranku Dwójki" Dawid Stube - fotograf i pedagog, laureat I nagrody VIII Konkursu Fotografii Teatralnej.
rozwiń zwiń