Joseph Conrad. Szlachcic z Kresów

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 17:15
- Conrad wyjeżdżając z Polski w wieku 17 lat, był już w pełni ukształtowanym człowiekiem. Zabrał ze sobą bagaż w postaci polskiej tradycji, przywiązania do kultury, wartości wyniesionych z domu i krajobrazu, który łączy się przede wszystkim z Kresami – mówiła w Dwójce dr Joanna Skolik z Uniwersytetu Opolskiego.
Audio
  • Dr Joanna Skolik o polskości Josepha Conrada (PR, 6.01.2017)
Joseph Conrad
Joseph Conrad Foto: Wikipedia/George Charles Beresford/domena publiczna

- Conrad posiadał wszystkie zalety i wady kresowego szlachcica. Wskazywały na to jego ubiór, fantazja, wybuchowość, umiłowanie do życia ponad stan, gościnność i rycerskość wobec kobiet. Pisarz miał również upodobanie do miejsc przypominających krajobrazem Kresy, a także do urządzania domów na wzór kresowych dworków. To świadczy o tym, jak głęboko zakorzeniona była w nim polskość – dodała znawczyni twórczości urodzonego w Berdyczowie w 1857 roku Józefa Konrada Korzeniowskiego.

W nagraniu audycji posłuchamy również o rodzinie słynnego pisarza i jego doświadczeniach na zsyłce na Syberii.

***

Tytuł audycji: Śladami Conrada

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: dr Joanna Skolik (Uniwersytet Opolski)

Data emisji: 6.01.2017

Godzina emisji: 15.00

mz/bch

Czytaj także

Mikołaj Gogol i mroki jego duszy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 17:20
Prawie 170 lat po rosyjskim pierwodruku w Polsce ukazał się zbiór listów Mikołaja Gogola pt. "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gilbert K. Chesterton. Człowiek, który był moralistą

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 14:00
- Jego powieści są jak moralitety, ale jak słyszymy to słowo, to kojarzy nam się ono z czymś trudnym. Tymczasem tutaj mamy moralitet podany w formie fascynującej fabuły i niespodziewanych zwrotów akcji – tak o książkach brytyjskiego pisarza mówiła Joanna Puchalska.
rozwiń zwiń