"Faust" w dystopijnym świecie. Premiera w Teatrze Wielkim w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 22:00
W tym wydaniu audycji "Przed premierą" wybraliśmy się do Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie trwają prace nad nową inscenizacją opery "Faust" Charles'a Gounoda.
Faust
Faust Foto: https://www.operalodz.com/

Ta pełna magii i metafizyki baśń dla dorosłych przeniesiona została do niedalekiej przyszłości – dystopijnego świata naznaczonego konfliktami i kryzysem klimatycznym. Faust jest w tym ujęciu lekarzem-patologiem, zajmującym się ofiarami wojny.

Doświadczenie magicznej przemiany i podróż, w której szuka Małgorzaty, to rodzaj wolterowskiej podróży inicjacyjnej, gdzie bohater podczas wędrówki odkrywa prawdy dotyczące natury świata. Małgorzata z kolei, właściwa bohaterka dramatu rozgrywającego się w operze, jest przedstawiana przez nas w scenerii swojego ogrodu, który uczyniliśmy jednym z ważniejszych symboli spektaklu. W minimalistycznym ogrodzie Małgorzaty znajduje się prawdopodobnie ostatnie na Ziemi drzewo – jabłoń - symbol kuszenia przez szatana, ale też czystości Małgorzaty, jej naturalności prostoty i niewinności – tak o swoim pomyśle pisze reżyserka, Ewa Rucińska.

Kierownikiem muzycznym spektaklu jest Rafał Janiak, za scenografię odpowiada Agata Skwarczyńska, a wśród solistów znaleźli się: Nazarii Kachala, Wojciech Gierlach, Patrycja Krzeszowska i Arkadiusz Anyszka.


Posłuchaj
27:45 2023_06_14 21_30_34_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Faust" w dystopijnym świecie (Przed premierą/Dwójka) 

Premiera "Fausta" Charles'a Gounoda w Teatrze Wielkim w Łodzi 17 czerwca br.

***

Tytuł audycji: Przed premierą

Prowadziła: Monika Zając

Data emisji: 14.06.2023

Godz. emisji: 21.30

pg

Czytaj także

"Don Carlos". Rafał Siwek: Filip II to jedna z moich ukochanych ról

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 13:30
- To największa rola włoskiego repertuaru dla basa; rola bardzo złożona. Filip to władca, a także - w jego przeświadczeniu - zdradzony małżonek, do tego jeszcze nieszczęśliwy ojciec. To wszystko się w nim burzy, przeplata. Stworzenie pełnokrwistej postaci jest tu największą trudnością - mówił śpiewak Rafał Siwek przed nadchodzącą premierą "Don Carlosa" w Teatrze Wielkim w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi: chcę rozwiązać problemy, które narastały

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 18:15
- Dotychczas, przez ostatnie miesiące, teatr funkcjonował w perspektywie krótkoterminowej: miesięcznej, dwumiesięcznej, a przy tak dużej instytucji było to bardzo duże utrudnienie - mówił w Dwójce prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski, nowy dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
rozwiń zwiń