Europa Środkowo-Wschodnia okresu przemian ustrojowych

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 22:00
Gościem tego wydania audycji "Rzeczypospolite" był dr Michał Przeperski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk oraz Muzeum Historii Polski.
Michaił Gorbaczow (L) podczas spotkania z  gen. Wojciechem Jaruzelskim (P)
Michaił Gorbaczow (L) podczas spotkania z gen. Wojciechem Jaruzelskim (P)Foto: PAP/CAF

Ile było ścieżek transformacji ustrojowej w Europie Środkowo-Wschodniej? Jakie znaczenie dla przemian miało objęcie stanowiska pierwszego sekretarza KC KPZR przez Michaiła Gorbaczowa? Na ile ważne w tym procesie były komunistyczne służby specjalne? Jaka była w tym rola Zachodu?

Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w rozmowie z dr. Michałem Przeperskim. To urodzony w 1986 roku doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN oraz Muzeum Historii Polski. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku. Jest autorem między innymi książek "Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą" czy "Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku" i "Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna".

Laureat nagrody "Nowych Książek" dla najlepszej książki (2017), a w roku 2021: Nagrody Naukowej tygodnika "Polityka", Nagrody Specjalnej Fundacji Identitas oraz Nagrody KLIO. Od czerwca 2022 r. jest rzecznikiem prasowym Muzeum Historii Polski. Mieszka w Warszawie.


Posłuchaj
26:35 2024_01_08 21_30_09_PR2_Rzeczypospolite.mp3 Europa Środkowo-Wschodnia okresu przemian ustrojowych (Rzeczypospolite/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Data emisji: 8.01.2024

Godz. emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

Wybory 4 czerwca 1989. Droga do wolności

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 06:00
4 czerwca mijają 34 lata od pierwszych w powojennej historii Polski, częściowo wolnych wyborów do Sejmu oraz całkowicie wolnych do Senatu. Spektakularne zwycięstwo odniosła w nich Solidarność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzika rzecz". Muzyczny underground w latach transformacji". Zachwyt wolnością

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 20:00
- Przyjąłem klucz, żeby pisać o zjawiskach, które wówczas były czymś nowoczesnym w polskich realiach i czymś, co możemy nazwać transgresyjnym, przekraczającym pewne istniejące do tej pory granice, zarówno mentalne, jak i te w świecie zewnętrznym - opowiadał dziennikarz i krytyk muzyczny Rafał Księżyk, autor książki "Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja w latach 1989-1993".
rozwiń zwiń