Zagrożenia dla języków mniejszości w Europie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 23:00
- Jeżeli jest 10-osobowa grupa walijskojęzyczna i pojawia się choć jedna osoba z zewnątrz, wszyscy przechodzą na angielski. Jest to bardzo groźne zjawisko dla możliwości zachowania tego języka - prof. Nicole Dołowy-Rybińska mówiła w Dwójce o poblemach związanych z zanikaniem języków mniejszości.
Audio
  • Z prof. Nicole Dołowy-Rybińską o mniejszościach językowych Europy rozmawia Katarzyna Kobylecka (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Babaroga

utopia 1200.jpg
Wokół monografii Fundacji na rzecz Nauki Polskiej poświęconych utopii

Punktem wyjścia do rozmowy była praca prof. Nicole Dołowy-Rybińskiej "Nikt za nas tego nie zrobi. Praktyki językowe i kulturowe młodych aktywistów mniejszości językowych Europy" wydanej w serii Monografie FNP. Publikacja przedstawia portret młodych ludzi angażujących się na rzecz mniejszości językowych: Kaszubów (w Polsce), Górnołużyczan (w Niemczech), Bretończyków (we Francji) i Walijczyków (w Wielkiej Brytanii).

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne

W jakich językach prof. Nicole Dołowy-Rybińska rozmawiała z młodymi aktywistami? Który z języków europejskich mniejszości ma dziś zaledwie kilkanaście tysięcy mówiących, a który w przeciągu ostatniego wieku stracił prawie 800 tysięcy użytkowników? W audycji również usłyszymy, jak brzmią języki Kaszubów, Górnołużyczan, Bretończyków i Walijczyków.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej 

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Nicole Dołowy-Rybińska (kulturoznawczyni i socjolingwistka z Instytutu Slawistyki PAN)

Data emisji: 20.08.2018

Godzina emisji: 22.30

jp/pg

Czytaj także

Najstarszy program stypendialny Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 15:09
Gościem audycji była Karolina Finc, stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dylemat więźnia, czyli po co ateński ostracyzm

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 13:01
W audycji - w związku z Wielogłosem o Monografiach Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – spotkaliśmy się z drem hab. Markiem Węcowskim, autorem książki o ateńskim ostracyzmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co umowy małżeńskie mówią o pozycji kobiet w Rzeczpospolitej szlacheckiej?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 13:10
- Chciałam pokazać nie tylko czołowe postaci ze środowisk magnackich czy bardzo zamożnych rodzin szlacheckich, ale też wszystkich tych, którzy być może przez historię zostali trochę zapomniani, natomiast istnieje wiele wspaniałych źródeł, które pozwalają doskonale przebadać to życie codzienne w dawnej Polsce - mówiła w Dwójce dr Anna Penkała, stypendystka programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń