Pandemia a mniejszości etniczne i imigranci

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 08:10
W jaki sposób obecna sytuacja zdrowotna wpływa na funkcjonowanie grup mniejszościowych w Polsce? Na to pytanie odpowiedzieli goście audycji "Skarbiec nauki polskiej".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Kingfajr

Posłuchaj
30:23 PR2_AAC 2020_12_30-21-29-59_skarbiec30.mp3 Rozmowa o problemach mniejszości etnicznych i imigrantów podczas pandemii (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

 

Kryzys zdrowotny i ekonomiczny, związany z pandemią COVID-19, sprzyja zwiększonemu stresowi, lękom i depresji. Na negatywne emocjonalne skutki pandemii narażeni są wszyscy. To, w jaki sposób obecna sytuacja zdrowotna wpływa na funkcjonowanie grup mniejszościowych oraz na ich integrację z resztą społeczeństwa, bada zespół kierowany przez dr hab. Justynę Olko z Wydziału "Artes Liberales" oraz dr. hab. Michała Bilewicza z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, laureatów programu TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Minimalizowanie negatywnych skutków pandemii

Praktycznym rezultatem tych badań będą m.in. rekomendacje i wytyczne dla agend rządowych, samorządów i organizacji lokalnych, mające na celu minimalizowanie negatywnych skutków pandemii wśród imigrantów i mniejszości etnicznych, w tym zwłaszcza ich stygmatyzacji.

Na badania naukowcy otrzymali ponad 500 tys. zł. w ramach programu TEAM. Środki – pochodzące z funduszy europejskich – zostały przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w wyniku tematycznego konkursu na finansowanie nowych zadań badawczych związanych z pandemią COVID-19. 

Oboje badacze byli gośćmi audycji.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr hab. Justyna Olko (Wydział "Artes Liberales") oraz dr hab. Michał Bilewicz (Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 30.12.2020

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Zgony z powodu COVID-19. Brytyjski raport wymienia najbardziej narażone grupy

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 06:29
Mniejszości etniczne są bardziej narażone na zgony z powodu COVID-19 niż biali Brytyjczycy, ale znacznie większym czynnikiem ryzyka jest wiek - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Public Health England (PHE), agencji brytyjskiego ministerstwa zdrowia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezydent zakażony koronawirusem. "Najbliższe dni będę pracował zdalnie"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 15:14
Andrzej Duda w nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych potwierdził, że otrzymał pozytywny test na koronawirusa. - Czuję się dobrze i najbliższe dni, kiedy będę w samoizolacji razem z żoną zresztą, będę oczywiście pracował zdalnie - podkreślił.
rozwiń zwiń