Złoty wiek na Wolinie zawdzięczamy Wikingom

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 22:30
Największa polska wyspa posiada fascynującą historię: u szczytu świetności Wolina, we wczesnym średniowieczu, władali nim przybysze z tajemniczej północy...
Audio
  • Katarzyna Kobylecka i dr Błażej Stanisławski rozmawiają o historii wyspy Wolin (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Złoty wiek na Wolinie zawdzięczamy Wikingom
Foto: (źr. Oscar Arnold Wergeland/Wikimedia Commons)

Ukazał się właśnie 6. tom serii "Origines Polonorum", której wydanie finansuje Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej. W ramach tej serii publikowane są monograficzne opracowania naukowe, powstałe w wyniku projektu badawczego "Ziemie polskie na przełomie tysiącleci”.
Najnowszy tom poświęcony jest Wolinowi, który w początkach średniowiecza był jednym z najważniejszych ośrodków w strefie nadbałtyckiej. Zamieszkiwała go głównie ludność słowiańska, jednak u szczytu swej świetności wyspę ogarnął żywioł wikiński (X-XI w.). - Jedna ze staroskandynawskich legend mówi o bractwie Jomswikingów, którzy właśnie na wyspie Wolin mieli zamieszkiwać warowny gród zwany Jomsborgiem. Legendę tę znamy dzięki spisywanej u schyłku wieku XII, jak również w następnym stuleciu, w pewnym klasztorze irlandzkim sadze - opowiadał w Dwójce dr Błażej Stanisławski, jeden z autorów nowo wydanej publikacji "Wolin wczesnośredniowieczny". Gość "Skarbca Nauki Polskiej" przestrzegał przed utożsamianiem Wikingów ze Skandynawami. - Nie każdy Skandynaw był Wikingiem i nie każdy Wiking - Skandynawem - podkreślał. - Pośród Wikingów znajdowali się także członkowie innych społeczności.

Archeologia - posłuchaj szczególnych nagrań na kanale moje.polskieradio.pl

Monografia "Wolin wczesnośredniowieczny" prezentuje wyniki najnowszych badań wykopaliskowych, rezultaty studiów problemowych oraz podsumowanie ponad stu lat badań archeologicznych i historycznych kompleksu osadniczego nad Dziwną oraz kultury jego mieszkańców.
"Skarbiec nauki polskiej" prowadziła Katarzyna Kobylecka.

Czytaj także

Wolin wciąż zaskakuje. Znaleziska z XI wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 15:00
Podczas badań archeologicznych na wyspie Wolin odnaleziono pochodzące z XI wiek drewniany posąg bóstwa i wykonany z poroża prawdopodobnie ustnik od instrumentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie odkrycie na Bornholmie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 15:00
Bornholm to niewielka wyspa, na której znajduje się wiele zabytków. Dzięki polskim badaczom ta lista jeszcze się wydłużyła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzymianie jako bogowie Egiptu?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 01:20
Polacy odkrywają tajemnice starożytności. Młodzi naukowcy badają między innymi problem obecności obywateli rzymskich w Egipcie. We wczesnej epoce imperium było to coś rzadkiego, egzotycznego, no i stanowiło źródło wielkich przywilejów...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Majowie – potomkowie mieszkańców Atlantydy?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 06:00
Przez wieki budowali swoją potęgę. Stworzyli kalendarz o wiele dokładniejszy od ówczesnego kalendarza rzymskiego. Byli nacją wielkich astronomów i matematyków. Era Majów zakończyła się wraz z hiszpańską konkwistą.
rozwiń zwiń