Co wiemy o żółwiach?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 14:30
W "Skarbcu Nauki Polskiej" gościliśmy laureata tegorocznej edycji Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – dr. Tomasza Szczygielskiego – paleobiologa zajmującego się badaniem polskich żółwi z ery triasowej.
Audio
  • Dr Tomasz Szczygielski o ewolucji żółwi (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/paul01904

Już od 28 lat Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wspiera młodych, zdolnych badaczy, przyznając im roczne stypendia w wysokości 28 tys. zł. Wśród setki wyróżnionych w 2019 r. znalazł się dr Tomasz Szczygielski – paleobiolog z Instytutu Paleobiologii im. Romana Kozłowskiego PAN.

Dr Szczygielski zajmuje się badaniem triasowych żółwi z Polski sprzed ponad 200 mln lat. Do jego najważniejszych dokonań należy opisanie nieznanej dotąd struktury pancerza jednego z gatunków, którego budowa była dotychczas naukową zagadką. To odkrycie jest również wkładem w poznanie ewolucji żółwi, o której wciąż wiemy zaskakująco niewiele. Skąd się wzięły żółwie, jak zmieniały się na przestrzeni milionów lat i co różni współczesne żółwie od ich przodków?

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej 

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Tomasz Szczygielski – paleobiolog

Data emisji: 27.11.2019

Godzina emisji: 21.30

am/jp

Czytaj także

Za chlebem i nie tylko. Wielka ucieczka Polaków z PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 22:12
- Problem emigracji jest ważnym tematem społecznym i politycznym. Po 1983 roku, gdy kraj pogrążył się w kryzysie, wyjazdy Polaków za granicę stały się pożądane, a dla władzy komunistycznej wygodne, bo pozbywała się elementu niepewnego. Później zaczęło pojawiać się pytanie, jak ich zatrzymać i jak ściągnąć z powrotem – mówiła w Dwójce dr Magdalena Wnuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Łozowski: w średniowieczu istniały dwie Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 22:00
- Najpierw, jak się przypuszcza, w okolicach końca XIII w. lub na początku kolejnego stulecia została założona stara Warszawa. Po sukcesie tej inicjatywy lokacyjnej na początku wieku XV została założona nowa Warszawa. Funkcjonowała ona tam, gdzie jest ul. Freta, która doprowadza nas do Rynku Nowego Miasta. To był zupełnie odrębny organizm miejski - mówił w Dwójce historyk z Uniwersytetu w Białymstoku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie codzienne osób niewidzących

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 10:00
Punktem wyjścia audycji była publikacja dr Kamila Pietrowiaka pt. "Świat po omacku. Etnograficzne studium (nie)widzenia i (nie)sprawności" - to premiera wydawnicza serii Monografie FNP.
rozwiń zwiń