Wsparcie dla badaczy z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 17:00
Program DLA UKRAINY został uruchomiony w marcu 2022 roku przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej jako forma wsparcia badaczy z Ukrainy w obliczu wojny w ich kraju.
W pomoc uchodźcom z Ukrainy od początku angażowało się wielu wolontariuszy
W pomoc uchodźcom z Ukrainy od początku angażowało się wielu wolontariuszyFoto: Shutterstock/Kutsenko Volodymyr

W pierwszej edycji tego programu nagrodzono trzy pary współpracujących ze sobą naukowców z Polski i z Ukrainy.
W "Skarbcu nauki polskiej" przedstawiliśmy jeden ze zwycięskich projektów, którego celem było poznanie konsekwencji udzielania pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy dla zdrowia psychicznego wolontariuszy.

Realizują go prof. Agata Chudzicka-Czupała z Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS, Filii w Katowicach oraz prof. Nadiya Hapon z Wydziału Filozofii i Psychologii Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie.

Co kierowało wolontariuszami? Co motywowało ich do poświęcenia swojego czasu i nierzadko zasobów finansowych? Jak aktywność wolontaryjna odbiła się na ich dobrostanie? I przede wszystkim - jak skutecznie pomagać, aby nie tracić motywacji oraz chronić się przed nadmiernym stresem i wypaleniem? Po roku badań znamy odpowiedzi na część tych pytań.


Posłuchaj
28:39 2023_12_20 21_30_41_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Wsparcie dla badaczy z Ukrainy (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Agata Chudzicka-Czupała (Wydział Psychologii Uniwersytetu SWPS, Filia w Katowicach) oraz prof. Nadiya Hapon (Wydział Filozofii i Psychologii Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie)

Data emisji: 20.12.2023

Godzina emisji: 21.30

mgc

Czytaj także

Nagroda "Anioła Miłosierdzia". Naród polski uhonorowany przez Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 13:20
Ukraińcy uhonorowali statuetką wszystkich Polaków. Wyróżnienie zostało przyznane "narodowi polskiemu, zwykłym ludziom, którzy otworzyli drzwi swoich domów dla Ukraińców" - oświadczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk, który w imieniu kapituły wręczył statuetkę przedstawicielowi polskiej ambasady w Kijowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"A pamiętasz, mamo" i "Wojna 2022: Eseje, wiersze, dzienniki" - wojenne tragedie i ludzka empatia

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2023 19:30
Kateryna Babkina "A pamiętasz, mamo" (przekład Bohdan Zadura) oraz Antologia "Wojna 2022: Eseje, wiersze, dzienniki" - te pozycje omówili w tym wydaniu "Czytelni" Małgorzata Szymankiewicz i jej goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń