Liebreich: to jedyna symfonia Beethovena poświęcona przyrodzie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:24
- Symfonia "Pastoralna" sama w sobie jest hołdem złożonym Ziemi. Wszystkie pozostałe skupiają się na ludzkich potrzebach i życzeniach - opowiadał w Dwójce Alexander Liebreich, który poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia na festiwalu Katowice Kultura Natura.
Audio
  • Alexander Liebreich o koncercie na festiwalu Katowice Kultura Natura (Filharmonia Dwójki)
Aleksander Liebreich dyryguje NOSPR
Aleksander Liebreich dyryguje NOSPRFoto: Grzegorz Śledź/PR2

VI Symfonia Beethovena zabrzmiała w sali koncertowej NOSPR 18 maja. Alexander Liebreich podkreślał, że w tym utworze nie słychać charakterystycznej dla Beethovena walki. - Ten kompozytor w swoich dziełach w pewien sposób przekazywał wizję wyniesienia społeczeństwa czy też rodzaju ludzkiego ponad aktualny stan. Tymczasem w "Pastoralnej" słyszymy po prostu głęboką wiarę w piękno i niepodważalną prawdziwość natury. Dlatego wielu dyrygentów ma problemy ze zrozumieniem tego dzieła, nie jest ono zresztą łatwe do zinterpretowania - mówił dyrygent.

Alexander Liebreich wyjaśniał, dlaczego, opracowując VI Symfonię, nie można nic jej narzucać. Dyrygent opowiadał też o zmianach, jakie zaszły w ostatnich latach w Katowicach i złożył ważną deklarację na temat tego miasta. Bardzo ciekawie zapowiada się także temat następnego festiwalu Katowice Kultura Natura.

***

Rozmawiał: Monika Zając

Gość: Alexander Liebreich (dyrygent)

Data emisji: 18.05.2017

Godzina emisji: 20.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch/mc

Czytaj także

Liebreich: Szymanowski jest jak szampan

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 17:00
- Bliżej mi jednak do Lutosławskiego - mówił dyrygent Alexander Liebreich, który w Dwójce opowiadał o nowej płycie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alexander Liebreich. Dyrygent wśród nocy Orientu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 14:27
– Zarówno III Symfonii Szymanowskiego, jak i "Szeherezadzie" Ravela towarzyszy aura nocy. Jak wiemy, wszystko na Bliskim Wschodzie dzieje się w nocy. W ciągu dnia jest po prostu za gorąco – śmiał się dyrektor artystyczny NOSPR, który poprowadził inauguracyjny koncert festiwalu Łańcuch XIV.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świetlista postać w "Żywocie rozpustnika"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 12:47
- Anne Truelove wierzy w dobro w ludziach. Nie jest ona jednak bohaterką tragiczną, ma w sobie wiele światła - mówiła Louise Alder, która na tegorocznym Festiwalu Beethovenowskim wcieliła się w jedną z głównych postaci "Żywota rozpustnika" Igora Strawińskiego.
rozwiń zwiń