Roxanna Panufnik: tym utworem chciałam podsumować więź z Polską

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 18:44
- Polska celebruje w tym roku stulecie odzyskania niepodległości, z kolei ja również obchodzę prywatny jubileusz – swoje 50. urodziny - i dlatego chciałam skomponować utwór, który podsumuje moją więź z Polską, jej kulturą muzyczną, który podkreśli moje polskie korzenie - mówiła brytyjska kompozytorka, córka Andrzeja Panufnika.
Audio
  • Roxanna Panufnik o utworze Msza za Polskę "Wierna podróż" skomponowanym z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości (Filharmonia Dwójki)
  • Joanna Wnuk-Nazarowa o współpracy NOSPR z Roxanną Panufnik i jej utworze Msza za Polskę "Wierna podróż" (Filharmonia Dwójki)
Roxanna Panufnik
Roxanna PanufnikFoto: materiały prom.

NIEPODLEGŁA 1200x660.jpg
Polska Niepodległa - serwis specjalny Polskiego Radia

W piątek (9.11) w siedzibie NOSPR w Katowicach miało miejsce prawykonanie utworu Msza za Polskę "Wierna podróż", który Roxanna Panufnik skomponowała z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Zdecydowałam, że chcę, by ostatnie 100 lat polskiej historii reprezentował gatunek muzyki religijnej. Oczywiście bardzo trudno zmieścić wszystkie te wydarzenia w jedną formę, w jedną godzinę, bo przez ostatnie 100 lat w Polsce wydarzyło się więcej, niż w niejednym kraju przez 300 lat. Na szczęście natrafiłam na wspaniałe polskie wiersze, które powstawały na przestrzeni tego stulecia – to utwory takich poetów jak Anna Świerczyńska, Zbigniew Herbert, czy Wisława Szymborska. W mojej kompozycji każdy z nich reprezentuje kolejne 10-lecia polskiej historii począwszy od 1918 roku - tłumaczyła kompozytorka.

Jak podkreślała, użyte w tytule słowo "wiara" ma dwojakie znaczenie. - Po pierwsze wiara rozumiana jako ufność, jako postawa. To ona pozwoliła Polsce trwać, przez te wszystkie lata pomagała Polakom pokonać przeciwności losu. Szczególnie podczas II wojny światowej. Oni nigdy tej wiary nie porzucili, cokolwiek by się nie działo. Również aspekt religijny wiary jako wyznania jest tu istotny – on się przewija w całej historii Polski. Wiara zawsze była czymś, co jednoczyło Polaków - weźmy chociaż Cud nad Wisłą, czy okres szczególnie trudny dla chrześcijan - erę stalinizmu, kiedy przejawy wiary były karane przez reżim - przypominała Roxanna Panufnik.

W jaki sposób jej anglo-polskie pochodzenie zostało zaakcentowane w warstwie językowej utworu? Co łączy twórczość kompozytorki i jej ojca, Andrzeja Panufnika? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowa z Joanną Wnuk-Nazarową o współpracy NOSPR z Roxanną Panufnik i jej utworze Msza za Polskę "Wierna podróż".

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Goście: Roxanna Panufnik (kompozytorka), Joanna Wnuk-Nazarowa (wieloletnia dyrektor naczelna i programowa NOSPR, była minister kultury)

Data emisji: 9.11.2018

Godzina emisji: 20.00

Rozmowę wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg/gs

Czytaj także

Camilla Panufnik: w listach męża nie ma sekretów, ale są skarby

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 15:59
Lady Camilla Panufnik przekazała Archiwum Kompozytorów Polskich BUW cenny zespół dokumentów polskiego kompozytora emigracyjnego Andrzeja Panufnika. Jak do tego doszło?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Bałenkowski: "Sinfonietta" wchodzi w obieg koncertowy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 16:00
- Orkiestry są zainteresowane, żeby ten utwór grać, a to jest chyba najważniejsze dla kompozytora, szczególnie młodego - podkreślał Maciej Bałenkowski, który został właśnie laureatem prestiżowej The Respighi Prize za swoją kompozycję "Sinfonietta".
rozwiń zwiń