REKLAMA

Antoni Wit o swoim nowym repertuarze

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 19:00
- Ten czas wykorzystuje na dogłębne studiowanie partytur, na które nie miałem w ciągu swojego życia czasu - mówił w Programie 2 Polskiego Radia polski dyrygent i kompozytor Antoni Wit.
Audio
  • Z maestro Antonim Witem rozmawia Magdalena Łoś (26.04)

Wraz z "Filharmonią Dwójki przenieśliśmy się o 3 lata wstecz do Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego. Wybrzmiały tam wtedy dwa utwory Antonina Dvořáka: Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 i Symfonia nr 8 G-dur op.88.

Solo wiolonczeli wykonała Zuzanna Sosnowska, a towarzyszyła jej Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie (Polska Orkiestra Radiowa) pod dyrekcją Antoniego Wita.

Przed wysłuchaniem koncertu rozmawialiśmy z samym dyrygentem, który prawie ćwierć wieku był związany z różnymi polskimi orkiestrami radiowymi. - Dworzak to król koncertów wiolonczelowych. Solistka okazała się być bardzo dobra - wspominał Antoni Wit.

Maestro wspomniał również, że ten trudny czas zamrożenia koncertowego wykorzystuje na dogłębne studiowanie partytur, na które nie miał dotąd czasu. Antoni Wit zdradził kilka swoich planów wykonawczych związanych z realizacją nowego repertuaru. Wspomniał również o dostrzeżonych przez niego internetowych wykonaniach utworów realizowanych przez zespoły orkiestrowe.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadząca:  Magdalena Łoś

Gość: Antoni Wit (dyrygent)

Data emisji: 26.04.2020

Czytaj także

Michał Klauza: Orkiestra to relacja. Trzeba dużo pracować razem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 12:16
- Artyści, którzy na co dzień nie grają muzyki operowej wykonali ogromną pracę. My nie gramy oper. My to robimy na  jeden raz i ta jednorazowa praca została doceniona. W Polsce nie ma większej nagrody muzycznej niż Fryderyk - komentował w audycji "Cafe muza" fakt, że Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie oraz Chór Filharmonii Narodowej nagrodzono Fryderykiem w kategorii Muzyka Chóralna i Oratoryjna za album "Karol Szymanowski: Hagith".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Kosendiak o doświadczeniach płynących z "Stabat Mater" Antonína Dvořáka

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 13:00
- Musimy na nowo przeżyć, to co ludzie kiedyś przeżywali - mówił dyrektor Festiwalu Wratislavia Cantans i Narodowego Forum Muzyki Andrzej Kosendiak, w odniesieniu do utworów Antonína Dvořáka, z którego przeżyć możemy dziś czerpać doświadczenia.
rozwiń zwiń