Jadwiga Kotnowska: muzyka Vivaldiego ma w sobie dynamit

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 19:00
- Zawsze mnie pociągało granie troszeczkę inaczej utworów, które są już rozpoznawalne przez publiczność. Właśnie akurat tego wieczoru gramy bardzo znane koncerty Antonia Vivaldiego i dla mnie jest to wspaniała możliwość, aby je pokazać w zupełnie inny sposób - mówiła flecistka Jadwiga Kotnowska podczas Festiwalu Muzyki Barokowej na Zamku Królewskim w Warszawie.
Audio
  • Jadwiga Kotnowska i Marcin Świątkiewicz o muzyce Vivaldiego (Filharmonia Dwójki)
Antonio Vivaldi
Antonio VivaldiFoto: Shutterstock/neftali

Na Zamku Królewskim w Warszawie zainaugurowany został pierwszy Festiwal Muzyki Barokowej. Tegoroczny repertuar niemal w całości wypełnią utwory Antonia Vivaldiego - najwybitniejszego przedstawiciela włoskiego baroku w muzyce.

- Dla mnie jest to wspaniałe spotkanie i szansa na wymianę różnych doświadczeń. Jakość muzyki i jakość wykonania to są aspekty, które pozwalają nam razem współpracować i cieszyć się tą współpracą - mówił klawesynista Marcin Świątkiewicz.

Zobacz także:

Antonio Vivaldi. Skrzypce z włoskim temperamentem

Carl Philipp E. Bach przed Trybunałem. Przyjdź!


Festiwal muzyki barokowej 2.png
Arte dei Suonatori na Festiwalu Muzyki Barokowej

Podczas festiwalu usłyszymy utwory najsłynniejszego reprezentanta włoskiego baroku w wykonaniu orkiestry Arte dei Suonatori pod kierunkiem Marcina Świątkiewicza. Wyjątkowo zabrzmi też Carl Philipp Emanuel Bach i jego Koncert na flet i smyczki d-moll Wq 22. 

- Jest pokrewieństwo między koncertami Antonia Vivaldiego i Karla Philippa Emanuela Bacha, to są kompozycje wykorzystujące możliwości instrumentów, może też wykonawców, do granic możliwości. W tym sensie te utwory są sobie bliższe, niż można by myśleć, wnioskując na podstawie dat urodzin kompozytorów i miejsc pracy twórczej - opowiadał Marcin Świątkiewicz. - Carl Philipp Emanuel w swoim czasie był bardziej znany niż jego ojciec Jan Sebastian i w 2 poł. XVIII wieku był "tym Bachem". Był znany ze swoich improwizacji na klawikordzie i klawesynie.

Transmisja festiwalu w środę (16.06) od godz. 19.00 w Programie 2 Polskiego Radia, a także w formie wideo w mediach społecznościowych i na stronie internetowej stacji.

Festiwal odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia >>>>

***

Rozmawiała: Monika Zając

Goście: Jadwiga Kotnowska (flecistka), Marcin Świątkiewicz (klawesynista)

Data emisji: 16.06.2021

Godzina emisji: 19.00

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

mw

Czytaj także

Koncert z cyklu "100 lat niepodległości" na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 06:53
Dziś o godz.18 w Sali Wielkiej warszawskiego Zamku Królewskiego odbędzie się wyjątkowy koncert z cyklu "100 lat niepodległości". Jednym z wykonawców będzie Janusz Wawrowski, który zagra na skrzypcach Antonia Stradivariego z 1685 r. - pierwszych w powojennej Polsce. Bilety wciąż do nabycia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pianokrąg. Bartek Wąsik, Królikarnia i Xawery Dunikowski

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 12:16
- Ciekaw jestem energii, która będzie emanowała z tych obrazów. W ubiegłym roku z mandali Urszuli Broll, które wisiały dookoła fortepianu, czułem niesamowitą spójność, ale też wyrzut energii w stronę instrumentu i energię zwrotną, odsyłaną ode mnie - mówił w "Poranku Dwójki" pianista, który powraca z autorskim cyklem koncertów w warszawskiej Królikarni.
rozwiń zwiń