REKLAMA

Festiwal Katowice Kultura Natura: Frank-Peter Zimmermann

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 16:00
W ramach Festiwalu Katowice Kultura Natura zabrzmiał koncert pod dyrekcją Lawrence’a Fostera. Solistą wydarzenia był Frank-Peter Zimmermann, jeden z najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia, który zagrał na skrzypcach wykonanych przez Antonia Stradivariego (model "Lady Inchiquin", 1711).
Frank Peter Zimmermann
Frank Peter ZimmermannFoto: Irène Zandel

Program

Esa-Pekka Salonen Giro na orkiestrę, Johannes Brahms Koncert skrzypcowy D-dur op. 77, Benjamin Britten Wariacje i fuga na temat Purcella op. 34, Sinfonia da Requiem op. 20

wyk. Frank-Peter Zimmermann – skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Lawrence’a Fostera

Festiwal Katowice Kultura Natura 

***

Poemat symfoniczny Giro (1982/1997) fińskiego kompozytora i dyrygenta Esy-Pekki Salonena to muzyczna podróż w krainę harmonii – "dookoła siedmiu akordów", jak streścić można autorski komentarz do dzieła. A później już słynny "koncert przeciw skrzypcom" Johannesa Brahmsa – bo tak jakiś złośliwiec nazwał po prawykonaniu jego Koncert skrzypcowy D-dur (1878), jeden z najwybitniejszych i najpiękniejszych w całej skrzypcowej literaturze, z cudowną muzyką środkowego adagia i porywającym finałem w rytmach cygańsko-węgierskiego czardasza.

A w drugiej części koncertu – dwa utwory Benjamina Brittena, największego angielskiego twórcy minionego stulecia. Najpierw druga już tego wieczoru muzyczna podróż, tym razem w krainę brzmień orkiestrowych: popularne Wariacje na temat Purcella (1946), czyli Przewodnik dla młodych osób po orkiestrze. Finałowa zaś Sinfonia da Requiem (1941), największe bez wątpienia symfoniczne dzieło Brittena, to przejmujące – i niestety wciąż jakże aktualne – wołanie twórcy wobec zła, które dzieje się wokół nas...

Stanisław Kosz/nospr.org.pl

W przerwie koncertu Monika Zając rozmawiała z Frankiem Peterem Zimmermannem.

Posłuchaj
13:09 Dwojka_Filharmonia_Dwojki 2022_05_20-20-36-39.mp3 Skrzypek Frank Peter Zimmermann w rozmowie z Moniką Zając (Filharmonia Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: "Filharmonia Dwójki"

Prowadziła: Joanna Grotkowska

Data emisji: 20.05.2022

Godzina emisji: 19.30

Zobacz więcej na temat: koncert NOSPR
Czytaj także

Sofija Gubajdulina i Koncert potrójny - prapremiera w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 16:40
- To jedno z ostatnich dzieł kompozytorki i na pewno będzie często grane. Genialny utwór, który podsumowuje całą jej twórczość pod względem koncepcji i używania języka muzycznego - mówił o prapremierowo wykonanym w Polsce utworze, wiolonczelista Ivan Monighetti. Koncert potrójny na skrzypce, wiolonczelę, bajan i orkiestrę Sofija Gubajdulina skomponowała w 2017 roku. W październiku tego roku (24.10) kompozytorka skończyła 90 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż czyli Festiwal Katowice Kultura Natura

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 17:00
- Możemy planować latami wybranie się w podróż marzeń, a możemy też dość impulsywnie zdecydować, że wyruszamy. Podróże mogą być geograficzne lub wewnętrzne. I - prawdę mówiąc - te wszystkie skojarzenia z podróżą chcieliśmy ująć w festiwalu - mówiła w Dwójce dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - Ewa Bogusz-Moore. Hasłem przewodnim ruszającego właśnie (12.05) Festiwalu Kultura Natura jest właśnie podróż.
rozwiń zwiń