Actus Humanus. Vaclav Luks: najlepiej, gdy architektura ożywa w zetknięciu z piękną muzyką

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 11:33
- Gdańsk jest przepięknym miastem z wieloma pięknymi zakątkami. Ciekawie jest poznawać nowe przestrzenie, nie tylko ze względu na to, że gra się w nich koncerty, ale także ze względu na ich architekturę. A najlepsze jest to połączenie, gdy architektura ożywa w zetknięciu z piękną muzyką - mówił w Dwójce czeski dyrygent Vaclav Luks, który gościł na tegorocznym festiwalu Actus Humanus.
Założyciel i dyrygent praskiej orkiestry barokowej Collegium 1704 Vaclav Luks podczas koncertu inauguracyjnego festiwalu Actus Humanus Resurrectio 2024
Założyciel i dyrygent praskiej orkiestry barokowej Collegium 1704 Vaclav Luks podczas koncertu inauguracyjnego festiwalu Actus Humanus Resurrectio 2024Foto: Adam Warżawa/PAP
  • Actus Humanus to największy festiwal muzyki dawnej w Polsce i jeden z najważniejszych w Europie.
  • W tym roku wiosenna odsłona wydarzenia potrwa w Gdańsku do Niedzieli Wielkanocnej (31.03).
  • W koncercie inauguracyjnym (27.03), który był transmitowany w radiowej Dwójce, wystąpił m.in. zespół Collegium 1704 pod dyrekcją Vaclava Luksa.

W kościele św. Jana w Gdańsku na inaugurację festiwalu Actus Humanus Resurrectio zabrzmiały oba cykle Lamentacji Jeremiaszowych Jana D. Zelenki.

Actus Humanus z palmą pierwszeństwa

- Wydaje mi się, że to będzie pierwszy raz, kiedy będą wykonane w komplecie podczas jednego koncertu. Nie prezentujemy wyłącznie sześciu wielkich, najbardziej znanych lamentacji z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego, z bogatą instrumentacją Zelenki, z obojami, fletami, fagotem. Prezentujemy też drobniejsze utwory - tłumaczył przed koncertem Vaclav Luks.

Zestawienie gregoriańskich i nowoczesnych lamentacji

Jak podkreślał czeski muzyk i dyrygent, Lamentacje Jeremiasza nie są tak znane, jak inny religijny cykl Zelenki - Responsoria, ale są równie interesujące.

- W procesie komponowania ważną inspiracją dla Zelenki był śpiew gregoriański, starał się naśladować jego intonacje. W drugim zestawie lamentacji usłyszymy je z towarzyszeniem basso continuo. Bardzo intymne, o wiele krótsze dzieła, które pokazują skłonności Zelenki do inspirowania się starą tradycją muzyczną, są, można powiedzieć, "staromodne", bo łączą w sobie nowoczesne elementy ze śpiewem gregoriańskim, muzyką, która w czasach Zelenki uchodziła już za przestarzałą - podkreślał gość Dwójki.

Vaclav Luks: niedługo kolejne nowości z repertuaru Zelenki

Nie bez powodu zespół Collegium ma w swojej nazwie datę, rok 1704. Prawie dokładnie 320 lat temu po raz pierwszy została wykonana Via laureata Jana Dismasa Zelenki. 

- Z pytaniem o twórczość Zelenki mierzymy się całe nasze muzyczne życie, bo w przypadku tego kompozytora jest jeszcze wiele do odkrycia. Staramy się pokazywać jego dzieła w kontekście, staramy się nie tylko nagrywać, ale przede wszystkim przedstawiać jego utwory na koncertach. Niedługo pojawią się kolejne nowości z jego repertuaru - zapowiedział szef zespołu Collegium 1704


Posłuchaj
11:21 Filharmonia Dwójki luks 27.03.2024.mp3 Założyciel i dyrygent zespołu Collegium 1704 Vaclav Luks o koncercie inauguracyjnym festiwalu Actus Humanus Resurrectio (Filharmonia Dwójki) 

***

Rozmawiał: Michał Dębski

Gość: Vaclav Luks (muzyk, dyrygent)

Data emisji: 22.03.2024

Godz. emisji: 20.15

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg/wmkor

Czytaj także

Giuseppe Maletto: to pierwsze wykonanie "Requiem" Victorii przez nasz zespół

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 16:35
- La Compagnia del Madrigale zasłynął w świecie dzięki interpretacjom muzyki Monteverdiego, Marenzia, Gesualda, ale nie Victorii, którego "Requiem" wykonujemy po raz pierwszy. To rzecz bardzo ciekawa. Niektórzy śpiewacy mieli okazję wykonywać to dzieło w innych zespołach, ale nie w ramach La Compagnia del Madrigale - mówił w Dwójce Giuseppe Maletto, kierownik włoskiego zespołu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Actus Humanus. Antonio Florio: cieszę się, że wracamy do Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 14:42
W Gdańsku startuje zimowa odsłona Actus Humanus, czyli największego festiwalu muzyki dawnej w Polsce. - Uważam, że tytuł tego festiwalu jest absolutnie trafiony. Uważam także, że jest czymś absolutnie szczególnym w kontekście sensu dzisiejszej kultury muzycznej. Cieszę się, że po 8-9 latach mogliśmy wrócić do Gdańska na to właśnie wydarzenie - mówił w Dwójce Antonio Florio, dyrygent i założyciel Capelli Neapolitana, która wystąpi podczas środowej inauguracji festiwalu (13.12).
rozwiń zwiń