Rola muzyki współczesnej. David Robertson: pomaga nam w refleksji nad dawną sztuką i obecną kulturą

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 08:21
Na koncercie finałowym 79. Festiwalu Praska Wiosna mieliśmy okazję usłyszeć utwór Miroslava Srnka "Superorganisms" pod batutą Davida Robertsona. Dyrygent w rozmowie w Programie 2 Polskiego Radia zdradził m.in., co sądzi o twórczości tego kompozytora i jaką rolę jego zdaniem odgrywa muzyka w kreowaniu wyobraźni kulturowej.
David Robertson ocenił, że muzyka współczesna pozwala nam podjąć refleksję nad dawną sztuką i obecną kulturą
David Robertson ocenił, że muzyka współczesna pozwala nam podjąć refleksję nad dawną sztuką i obecną kulturąFoto: Chris Lee
  • David Robertson to amerykański dyrygent, który od 2003 roku na stałe współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną w Sydney.
  • Artysta znany jest z promowania muzyki współczesnej. 

David Robertson to amerykański dyrygent, który uznawany jest za promotora muzyki współczesnej. Od przeszło 21 lat współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną w Sydney. Gość Polskiego Radia zdradził, że często sięga po utwory z Europy Środkowej. Tak też jest przy okazji Festiwalu Praska Wiosna i utworów Miroslava Srnka.

Praca Miroslava Srnka

David Robertson, zapytany o to, co sądzi o Miroslavie Srnku, powiedział, że jego twórczość jest po prostu "bieżąca". - To, co szczególnie interesuje mnie w jego "Superorganisms", to rodzaj detalicznej pracy, którą znam zresztą z jego wcześniejszych kompozycji na mniejsze składy, w tym utworów kameralnych - ocenił.

- Tym razem jednak to podejście do szczegółu zaowocowało czymś innym, bo spotkało się z możliwością wykorzystania bardzo złożonej, rozbudowanej, a zarazem zróżnicowanej palety orkiestrowych barw - powiedział.

Utwór bogaty w detale

Dyrygent podkreślił, że utwór Srnka nie należy do najprostszych. - W tym utworze znajdziemy mnóstwo bardzo do siebie podobnych struktur dźwiękowych, które rozproszone zostały pomiędzy potężny w sensie ilościowym zestaw instrumentów poszczególnych sekcji orkiestry - pomiędzy mnóstwo muzyków - powiedział.

Czytaj także:

- To sprawia, że ten utwór nie należy do najprostszych, z którymi miałem do czynienia w sensie wykonawczym, ale jednocześnie właśnie dzięki temu słyszymy tu kolejne struktury brzmieniowe, które są bardzo bogate w detale, a które jednocześnie podlegają nieustającym zmianom - dodał.

Muzyka i kreowanie wyobraźni kulturowej

David Robertson odpowiedział także na pytanie dotyczące roli muzyki współczesnej w kreowaniu wyobraźni kulturowej. - Myślę, że bardzo ważne jest to, byśmy żyli w czasach, w których przyszło nam żyć. Po prostu mamy jakiś określony "swój czas", "swoją epokę". Nie oznacza to jednak, że jakieś płótno Rembrandta, które dzieli od tego "mojego czasu" dobre 400 lat, straciło cokolwiek ze swojego piękna lub że jego wartość jakkolwiek zmalała, bo dzieli nas taki a nie inny dystans - powiedział.

- Uważam więc, że to, że rozumiemy muzykę towarzyszącą "naszej epoce", to, dokąd ona zmierza wraz ze wszystkimi sporami estetycznymi, które możemy w niej dziś obserwować, pomaga nam w coraz to głębszej refleksji zarówno nad sztuką z dawnej przeszłości, jak i w refleksji nad całokształtem kultury naszych czasów. To kluczowe - ocenił David Robertson.


Posłuchaj
14:06 PR2 2024_06_03-20-48-21.mp3 David Robertson m.in. o roli muzyki współczesnej (Filharmonia Dwójki)

 

Karol Furtak porozmawiał także z kompozytorem Miroslavem Srnka. Artysta opowiedział m.in. o swoich doświedczeniach w pisaniu utworów dla orkiestr symfonicznych.


Posłuchaj
14:58 PR2 2024_06_03-20-33-15.mp3 Miroslav Srnka m.in. o swojej twórczości (Filharmonia Dwójki)

 

***

Rozmawiał: Karol Furtak

Data emisji: 3.06.2024

Godzina emisji: 20.30

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

dz/kormp

Czytaj także

Pavel Trojan: na festiwalu "Praska Wiosna" oddajemy hołd czeskim kompozytorom

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 12:00
- W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Bedřicha Smetany. Chcemy oddać hołd naszym dawnym kompozytorom, a więc także Dvořákowi, Sukowi, Janáčkowi i Martinů, ale także pokazać publiczności, że i dziś mamy wielu kompozytorów, z których naprawdę możemy być dumni - mówił w Dwójce Pavel Trojan, dyrektor festiwalu "Praska Wiosna".
rozwiń zwiń