Paul Goodwin: polscy muzycy są entuzjastami

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 12:00
- Muszę przyznać, że naprawdę uwielbiam współpracę z muzykami z Polski. Naprawdę mam wrażenie, że w ich pracy jest wiele szczerej pasji - mówił w Dwójce brytyjski dyrygent Paul Goodwin, który coraz częściej występuje z polskimi orkiestrami.
Paul Goodwin jest dyrygentem znanym ze swoich historycznych interpretacji muzyki wszystkich epok, szerokiego repertuaru i zainteresowania muzyką współczesną
Paul Goodwin jest dyrygentem znanym ze swoich historycznych interpretacji muzyki wszystkich epok, szerokiego repertuaru i zainteresowania muzyką współczesnąFoto: JUANJO MARTIN/PAP/EPA
  • Gościem Cafe "Muza" był Brytyjczyk Paul Goodwin, który kilka miesięcy temu dyrygował jednym z polskich zespołów muzyki dawnej w Warszawie.
  • Bohater audycji coraz częściej podejmuje współpracę z polskimi zespołami symfonicznymi.
  • W Dwójce Paul Goodwin opowiedział, za co ceni polskich wykonawców.

To był poranek w angielskim stylu. Zamiast kawy wypadało jednak podać herbatę, gdyż naszym gościem był brytyjski oboista i dyrygent Paul Goodwin.

Współpraca z polskimi muzykami

Rozmowa zarejestrowana została już kilka miesięcy temu przy okazji warszawskiego koncertu, podczas którego dyrygent prowadził jeden z polskich zespołów muzyki dawnej. W ostatnich latach brytyjski muzyk coraz częściej gości w Polsce ze swoimi występami.

- Muszę przyznać, że naprawdę uwielbiam współpracę z muzykami z Polski. Tę chwilę w mojej karierze mogę opisać jako odświeżającą głowę, regenerującą w kontekście zawodowych aktywności. Mam na myśli to, że przez pryzmat dotychczasowych doświadczeń mogę nazwać polskich muzyków entuzjastami. Naprawdę mam wrażenie, że w ich pracy jest wiele szczerej pasji - przekonywał dyrygent.

Zespoły muzyki dawnej i współczesne orkiestry

Paul Goodwin podkreślił, że jednocześnie polscy wykonawcy, z którymi współpracował, byli otwarci na współpracę i sugestie z jego strony.

- Wspominam o tym zarówno w kontekście polskich zespołów muzyki dawnej, z którymi współpracowałem, czyli orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense i Capella Cracoviensis, jak i w kontekście współczesnych orkiestr - mówił nasz gość. - Bardzo dobrze wspominam swoje wizyty i współpracę z warszawską Orkiestrą Filharmonii Narodowej, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, ale także z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej.

Gość audycji podkreślił również, że "docenia to, co dzieje się w Polsce w kontekście składu tych wszystkich filharmonicznych orkiestr. - Chodzi mi o stale rosnącą obecność młodych muzyków - wyjaśnił.


Posłuchaj
53:29 Dwojka_Cafe_muza_2024_04_28-10-00-16.mp3 Paul Goodwin: polscy muzycy są entuzjastami (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Paul Goodwin i jego "programy obiadowe"

Paul Goodwin podkreślił, że to właśnie młodzi muzycy są najbardziej otwarci na proponowane przez niego, dość nietypowe, programy. Dyrygent nazywa je mianem "programów obiadowych, w których są mięsko i warzywka".

- Nie wykonuję zbyt często programu pod tytułem uwertura, koncert fortepianowy, a po przerwie symfonia. Od zawsze dążyłem do tego, by programować działalność artystyczną w związku z jakimś konkretnym tematem i muszę przyznać, że bardzo mocno nalegałem na takie realizacje różnych artystycznych przedsięwzięć - mówił nasz gość.

Jak dodał, "uwielbia choćby łączyć ze sobą wszystko to, co bardzo wczesne, z tym, co z perspektywy kultury opisujemy jako bardzo późne". - To sprawia, że moje propozycje mogą być postrzegane z perspektywy wielkich orkiestr symfonicznych jako wykonawcze wyzwania. I właśnie polskie orkiestry pozostają na takie programowe koncepty bardzo otwarte. Z czasem ta otwartość tylko rośnie. Dlatego też cenię sobie współpracę z polskimi orkiestrami i zdecydowanie zamierzam ją kontynuować - zapewnił.

Czytaj także:

Zawodowy muzyk od dziecka

Paul Goodwin żyje z muzyki od ósmego roku życia. Dzięki temu stać go było na opłacenie edukacji, którą najpierw odebrał w Wielkiej Brytanii, a później - w zakresie gry na oboju historycznym - w Wiedniu. Śpiewał, komponował, potem dał się poznać jako jeden z najbardziej cenionych oboistów zajmujących się muzyką dawną. Zawsze jednak obok kompozycji barokowych i klasycznych ważna była dla niego muzyka nowa. Dziś jest dyrygentem. 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Karol Furtak

Gość: Paul Goodwin (oboista, dyrygent, śpiewak, kompozytor)

Data emisji: 28.04.2024

Godzina emisji: 10.00

pg/ans/mgc/kormp

Czytaj także

Reżyserka filmu "Maestra": większość z nas nie ma pojęcia, czym jest dyrygowanie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 09:00
- Wszelkie konkursy są bardzo filmowe, a to oznacza, że tak samo jest w przypadku konkursu dla dyrygentek. Jedną z cech dobrego dokumentu jest też fakt, że umożliwia on odbiorcy przyjrzenie się z bliska światu, który na co dzień jest dla niego zupełnie niedostępny - mówiła w Dwójce Maggie Contreras, reżyserka filmu dokumentalnego "Maestra".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dyrygent to jest wódz". Maestro Jerzy Maksymiuk kończy 88 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2024 15:00
- Od młodych lat było we mnie coś z wodza. No i tak się stało, bo dyrygent to jest wódz. Kompozytor nie, ale dyrygent tak - mówił w archiwalnym nagraniu dla Polskiego Radia maestro Jerzy Maksymiuk. Wypowiedź tę przypominamy z okazji jubileuszu artysty.
rozwiń zwiń