Koncert ku czci żydowskich ofiar wojny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2013 21:30
W niedzielnej "Filharmonii Dwójki" usłyszymy oratorium symfoniczne "Prorok Izajasz", dedykowane pamięci 6 milionów Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej.
Żydzi z lubelskiego getta. 30 grudnia 1939 rok.
Żydzi z lubelskiego getta. 30 grudnia 1939 rok.Foto: Wikipedia/Bundesarchiv Koblencja

Koncert, który wyemitujemy w audycji odbył się 9 listopada 2012 roku w Łodzi, gdzie zainagurował IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana.

Utwór "Prorok Izajasz" wykonano wcześniej w Tel Awiwie i Jerozolimie na 10-lecie państwa Izrael, w Los Angeles w 300-lecie osadnictwa Żydów w USA i w Łodzi w ramach obchodów 60. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Ten ostatni koncert zorganizowany został przez Stowarzyszenie Promocji Kultury im. A. Tansmana w 2004 roku.

Tansman był pierwszym polskim kompozytorem XX wieku, który tworzył wielkie dzieła z odwołaniem do tekstów biblijnych. Traktował je - w tym "Psalmy" - jako modlitwę obiektywną, niezwiązaną z żadnym wyznaniem, adresowaną zarówno do wierzących i niewierzących. Sam Tansman był agnostykiem.

- Wykonawcy :

Rafał Bartmiński - tenor

Dawid Ber - przygotowanie chóru

Daniel Raiskin - dyrygent

Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej

- Program :

Aleksander Tansman

Prorok Izajasz, oratorium symfoniczne na chór i orkiestrę

Psalmy, na tenor, chór i orkiestrę

17 lutego (niedziela) godz. 19.00.

Czytaj także

Janusz Cegiełła - wspomnienie o radiowcu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 19:00
Popularny dziennikarz muzyczny, kompozytor i dyrygent, scenarzysta filmowy, wielki popularyzator muzyki zmarł w poniedziałek 26 grudnia 2011 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe życie wybitniego kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 13:00
Aleksandrowi Tansmanowi w 1941 roku z Paryża pomagał uciekać sam Charlie Chaplin. Przed wyjazdem do Stanów kompozytorowi nie udało się kupić walizek. Cały swój dobytek zapakował więc do… trumny i to z nią zjawił się w porcie w Nowym Jorku, gdzie przywitali go reporterzy "The New York Times”.
rozwiń zwiń