Lutosławski i Panufnik według Renato Rivolty

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 10:00
- Panufnik nie był, w przeciwieństwie do Lutosławskiego, kompozytorem "intelektualnym", podążającymi za tendencjami awangardowymi. Mimo to wypracował własny, oryginalny styl - mówił włoski dyrygent, zapraszając na swój koncert w ramach festiwalu "Łańcuch XI". Retransmisja wydarzenia w niedzielę.
Audio
  • Renato Rivolta o występie na Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI (Poranek Dwójki)
Polska Orkiestra Radiowa wykona dwa mało znane polskie dzieła z początku XIX wieku
Polska Orkiestra Radiowa wykona dwa mało znane polskie dzieła z początku XIX wiekuFoto: Polskie Radio

- Choć rozwój artystyczny Panufnika i Lutosławskiego poszedł w różnych kierunkach, w pewnym sensie są oni do siebie bardzo podobni - podkreślał Renato Rivolta, który w sobotę (8 lutego) poprowadził Polską Orkiestrę Radiową. W Studiu Lutosławskiego usłyseliśmy wtedy między innymi "Uwerturę tragiczną" Andrzeja Panufnika, ukończoną w 1945 roku, a dedykowaną pamięci brata kompozytora, poległego w Powstaniu Warszawskim Mirosława (stąd działające na wyobraźnię efekty onomatopeiczne). Zupełnie inny nastrój wniosła "Polonia" tegoż kompozytora z 1959 roku, oparta na melodiach ludowych oraz rytmach wiejskich tańców

- Lutosławski znany jest na całym świecie, Panufnik raczej w Wielkiej Brytanii, mniej na południu Europy - komentował Renato Rivolta w Dwójce. - Ale bardzo polubiłem jego muzykę. Na przykład "Uwerturę tragiczną”, w której kompozytor z bardzo skromnego, wręcz ubogiego materiału zbudował interesującą symfoniczną formę... - dodał. Z kolei pracując nad "Polonią", włoski muzyk zdał się na opinie członków Polskiej Orkiestry Radiowej, lepiej rozumiejących rytmy oraz melodykę naszej muzyki tradycyjnej.

Z Renato Rivoltą rozmawiał Dawid Dziedziczak. A niedzielną retransmisję koncertu w "Filharmoni Dwójki" poprowadzi Marek Zwyrzykowski.

Program:

Andrzej Panufnik Uwertura tragiczna

Aleksander Tansman Koncert na orkiestrę

Witold Lutosławski Mała suita, Łańcuch III

Andrzej Panufnik Suita "Polonia"

Wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Renato Rivolta

(8.02.2014)

 

23 lutego (niedziela) godz. 19.00-21.30

Zapraszamy do serwisu specjalnego Witold Lutosławski w Polskim Radiu>>>

mm

Czytaj także

Włodzimierz Sokorski: takiego kompozytora należałoby wrzucić pod tramwaj

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 23:00
Tak "minister socrealizmu" skomentował w 1949 roku I Symfonię Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Lutosławski cudem uniknął Pawiaka

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 23:30
Przed hitlerowskim więzieniem uratował go Andzej Panufnik, a konkretnie jego świetna znajomość niemieckiego oraz... pozostawiony w kuchni płaszcz
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musimy nadrobić Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:00
- To kompozytor wciąż mało obecny. Wynika to m.in. z niemal 30 lat milczenia i cenzurowania muzyki i nazwiska Panufnika w PRL - mówiła w Dwójce muzykolog Beata Bolesławska-Lewandowska, zapowiadając obchody setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w 2014 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka w domu Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 14:00
- Na długo przed odejściem żartował, że jeśli będę - jak stereotypowa wdowa - zabiegać o wykonania jego muzyki, to on wróci i będzie mnie okrutnie straszył - wspominała Lady Camilla Panufnik w rozmowie z radiową Dwójką przy okazji brytyjskiej inauguracji obchodów setnej rocznicy urodzin znakomitego kompozytora.
rozwiń zwiń