REKLAMA

Nils Petter Molvær. Jazzman i władca maszyn

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 13:24
Płytę norweskiego trębacza "Khmer" z 1997 roku słuchacze Dwójki w niedawnym plebiscycie uznali drugim najważniejszym albumem w historii europejskiego jazzu.
Audio
  • Nils Petter Molvær. Jazzman i władca maszyn (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Nils Petter Molvaer (ur. 1960) uważany jest za przedstawiciela i jednego z pionierów nu jazzu
Nils Petter Molvaer (ur. 1960) uważany jest za przedstawiciela i jednego z pionierów nu jazzuFoto: tom.beetz/flickr/cc

Nils Petter Molvær jest jednym z pionierów wprowadzania do muzyki improwizowanej takich gatunków jak ambient czy drum'n'bass. Stechnicyzowaną, chłodną muzykę artysty krytycy chętnie interpretują jako metaforę współczesnego, opartego na technologii, a coraz mniej ludzkiego świata. Co na to artysta?

- Faktycznie wielu dziennikarzy tak postrzega moją muzykę. Dla mnie maszyny są jednak narzędziem pozwalającym zbudować interakcję i ramy, w których mogę się poruszać - powiedział. - Metafora "człowiek kontra maszyna" jest uproszczeniem, ma w sobie coś tabloidowego i nie opisuje mojego podejścia. Z wyjątkiem faktu, że istotnie lubię posługiwać się kontrastem, bo tworzy on napięcie, a napięcie sprawia, że muzyka iskrzy i ma energię - dodał.

Nils Petter Molvær opowiadał między innymi o tym, jak bogactwo pochodzące ze złóż naftowych na Morzu Północnym wpłynęło na Norwegię, o tajemnicy idealnego połączenia trąbki i elektroniki oraz o ciszy panującej w norweskich górach.

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane

Prowadzą: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Nils Petter Molvær

Data emisji: 3.09.2015

Godzina emisji: 22.30

mc/jp

Czytaj także

NRD i nie tylko. Za co komuniści polubili jazz

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 17:00
– Wszystko, co kojarzyło się z zachodnim imperializmem, było zabronione. Dopiero po zabójstwie Martina Luthera Kinga partia zmieniła zdanie – mówił perkusista Günter Sommer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teodosii Spassov. Ożenił bałkański folk z jazzem

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 10:00
Gościem Janusza Jabłońskiego i Tomasza Gregorczyka w "Rozmowach improwizowanych" była centralna postać bałkańskiego jazzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wulkan wokalnej energii - Maria João

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 13:37
W "Rozmowach improwizowanych" portugalska wokalistka opowiedziała o aikido, Mozambiku, bójce z Aki Takase i godzeniu śpiewania z macierzyństwem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dave Holland – legenda jazzowego kontrabasu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 16:00
Urodził się w robotniczej rodzinie w Wolverhampton. Dorastając, wybierał coraz większe instrumenty. Grał na ukulele, gitarze i gitarze basowej, aż w końcu na kontrabasie.
rozwiń zwiń